FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljen priručnik za žrtve obiteljskog nasilja

ZAGREB, 7. srpnja 2006. (Hina) - Priručnik "Nasilje ne stanuje ovdje", kojim se želi poboljšati informiranost žrtava nasilja u obitelji i upoznati ih s pravima i ustanovama koje im mogu pomoći, predstavljen je danas na Policijskoj akademiji u Zagrebu.
ZAGREB, 7. srpnja 2006. (Hina) - Priručnik "Nasilje ne stanuje ovdje", kojim se želi poboljšati informiranost žrtava nasilja u obitelji i upoznati ih s pravima i ustanovama koje im mogu pomoći, predstavljen je danas na Policijskoj akademiji u Zagrebu.

Priručnikom se želi promjeniti postojeće stanje u kojem su žrtve obiteljskog nasilja u pravilu loše informirane jer nisu upoznate sa svojim pravima i ustanovama koje im mogu pomoći, kao ni načinom rada i zadaćama policije, rekao je na predstavljanju Marijan Tomurad, načelnik zagrebačke policije koja je u suradnji s MUP-om tiskala priručnik u 6.000 primjeraka.

Na ozbiljnost problema obiteljskog nasilja ukazuju podatci po kojima je u prvih ovogodišnjih šest mjeseci policija intervenirala čak 1285 puta. Lani su prijavljene 204 prijetnje u obitelji na štetu žena i deset teških tjelesnih ozljeda.

No, tamna brojka neprijavljenih slučajeva daleko je veća, smatra načelnik Policijske akademije Ivan Skoko koji očekuje da će priručnik biti poticaj žrtvama kako bi prijavile svaki oblik obiteljskog nasilja.

Priručnik opisuje način na koji postupiti u slučaju obiteljskog nasilja, kako ga i kome prijaviti, kako se skloniti od nasilnika, a donosi i popis ustanova za pomoć žrtvama nasilja, od psihološke pomoći do pomoći smještaja u sigurnu kuću.

"Vjerujem da će priručnik poboljšati i kvalitetu policijskog postupanja jer će žrtva znati koja je obveza policije tijekom intervencije zbog obiteljskog nasilja", rekao je jedan od autora, načelnik ureda načelnika PUZ-a Krunoslav Borovec.

Predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Gordana Sobol ustvrdila je kako svako novo nasilje u obitelji prema ženama i djeci treba podsjetiti da na razini društva i države nismo učinilo dovoljno na njihovoj zaštiti. "Sva zakonska rješenja, politike i sve strategije neće biti dovoljne ako ne budemo radili na edukaciji", kazala je.

Milanka Opačić iz saborskog Odbora za obitelj, mladež i šport kazala je da je priručnik namjenjen prije svega ženama kao najčešćim žrtvama kako bi shvatile da je nasilje neprihvatljivo, da ga ne treba tolerirati i da o njemu treba progovoriti.

Predložila je da se priručnik distribuira i u manje sredine, gdje je stanje, kako je rekla, puno teže budući da u njima žene teže progovaraju o nasilju, ne postoje skloništa za žrtve i policija je manje educirana o problemima obiteljskog nasilja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙