FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HJK: javni bilježnici predmet neargumentiranih i neistinitih izjava

ZAGREB, 6. srpnja 2006. (Hina) - Hrvatska javnobilježnička komora (HJK) reagirala je danas na, kako kažu, površne i neargumentirane izjave o javnobilježničkoj struci, koje su proteklih dana objavljene u medijima.
ZAGREB, 6. srpnja 2006. (Hina) - Hrvatska javnobilježnička komora (HJK) reagirala je danas na, kako kažu, površne i neargumentirane izjave o javnobilježničkoj struci, koje su proteklih dana objavljene u medijima.

Kao primjer neodgovornih, neistinitih i neargumentiranih izjava i kvalifikacija predsjednik HJK Ante Ilić u priopćenju navodi HTV-ovu emisiju Otvoreno od 26. lipnja u kojoj se, kako kažu, bez dokaza utvrdilo da su se u pojedinim slučajevima u neku vrstu zločinačke organizacije udružili suci, javni bilježnici i djelatnici u tijelima socijalne skrbi kako bi omogućili pljačku neukih građana, sudjelujući u zaključivanju ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju.

Takve optužbe u HJK-u odbacuju i tvrde da su javni bilježnici kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ovjeravali samo potpise sudionika pravnoga posla te se nisu bili dužni upuštati u sadržaj isprave koju su ovjeravali. Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju tvrde, pak, da nisu imali nikakve nadležnosti jer je ovjera bila u djelokrugu rada suda sve do početka ove godine, kada su stupile na snagu nove odredbe Zakona o obveznim odnosima.

U HJK smatraju da je i saborski zastupnik Damir Kajin bez argumenata prozvao javne bilježnike kao gulikože, iako je, kako tvrde, znao da gotovo 70 posto svih prihoda bilježnici dostavljaju Ministarstvu financija u državni proračun.

Iz HJK podsjećaju da 46 javnobilježničkih mjesta nije popunjeno niti za njih postoji bilo kakav interes, pa se pitaju kako je to moguće kada je to tako unosno zanimanje.

No, vrhunac neodgovornosti HJK vidi u izjavi saborskog zastupnika HSP-a Miroslava Rožića na Novoj TV da bi javni bilježnici bili mnogo odgovorniji kada bi za svoj posao odgovarali cjelokupnom svojom imovinom. U HJK naglašavaju kako je upravo to i istina jer oni zaista svojom imovinom odgovaraju za ispravnost svoga posla.

Za Rožićevu tvrdnju da javni bilježnici za 20 minuta jednostavnog posla mogu zaraditi od 30.000 do 40.000 eura u HJK-u smatraju da je "izvan zdrave pameti".

"Prema tarifi koju je donijelo Ministarstvo pravosuđa, a ne javnobilježnička komora, najveća moguća javnobilježnička nagrada je 40.000 kuna, što je osam puta manje, a ostvaruje se samo izuzetno, u naročito složenim poslovima velike vrijednosti i visokog rizika", kažu u HJK-u te dodaju kako je za 12 godina rada javnih bilježnika takva nagrada ostvarena u svega nekoliko slučajeva.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙