U članku objavljenom u časopisu Annals of Internal Medicine pokazalo se da je akupunktura uspješna u sprječavanju simptoma osteoartroze koljena kod 53,1 posto osoba.
No, sličan postupak "simulirane" akupunkture proveden na određenom broju pacijenata s istim problemom pokazao se gotovo jednako učinkovitim - naime poboljšanje je osjetilo 51,0 posto pacijenata.
Istraživanje je provedeno na više od 1.000 pacijenata tijekom šestomjesečnog razdoblja. Kod nekih su pacijenata stručnjaci primijenili tradicionalnu kinesku akupunkturu, kod određenog broja "simuliranu" akupunkturu, a kod nekih tradicionalni pristup fizikalne terapije uz odgovarajuće lijekove.
Simulirana akupunktura sastojala se u tomu da su stručnjaci igle zabadali na minimalnu dubinu tkiva , za razliku od priznate tradicionalne kineske akupunkture kod kojih se igle na nekim mjestima zabadaju vrlo duboko u tkivo, objasnio je autor istraživanja dr. Hanns-Peter Scharf s njemačkog Sveučilišta Heidelberg.
Pacijenti kod kojih su primjenjivane spomenute dvije vrste akupunkture osjećali su se bolje u prosječno oko 52 posto slučajeva, za razliku od tradicionalne terapije koja je imala uspjeh kod samo 29,1 posto.
Njemački znanstvenici smatraju kako je potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi se ustvrdilo je li mehanizam učinka akupunkture povezan s fiziološkim učinkom "bockanja", intenzivnijim kontaktom, odnosno posjetom liječniku ili s placebo efektom.