Tijekom rasprave održane na Sudu BiH u Sarajevu Jelavićev branitelj Dragan Barbarić, koji je na 103 stranice podnio prigovor na presudu donesenu u studenom 2005. godine, ustvrdio je kako je tom odlukom prvostupanjsko sudsko vijeće napravilo "gotovo stravične greške".
Jelavića je vijeće kojim je predsjedavao britanski sudac Malcolm Simmons proglasilo krivim za zloporabu službenog položaja i ovlasti, odnosno pronevjeru novčane pomoći koju je Hrvatima u BiH slala Republika Hrvatska.
Jelavić je uoči izricanja presude pobjegao u Hrvatsku, gdje se vjerojatno i danas krije, a na sudu u Sarajevu nije se pojavio ni u utorak.
Sudac Nedžad Popovac, koji predsjedava tročlanim Prizivnim vijećem, kazao je kako pokušaj uručenja pismenog poziva Jelaviću na njegovu kućnu adresu u Mostaru nije uspio te da je Pošta izvijestila Sud kako optuženi "nije tražio pošiljku".
Na pitanje suca zna li što mu je s branjenikom, odvjetnik Barbarić je odgovorio: "Nemam kontakt s optuženim".
Obrazlažući zahtjev za poništenje prvostupanjske presude i oslobađanje Jelavića, Barbarić je kazao kako ovom presudom Sud nije potvrdio najbitnije točke optužnice te je podsjetio kako nikada nije utvrđeno koliki je to iznos novca iz Hrvatske Jelavić pronevjerio iako je za to proglašen krivim.
"Ovaj slučaj na početku je tužitelj spektakularno najavio kao 'slučaj Hercegovačka banka' da bi se on na kraju pretvorio u 'slučaj federalno Ministarstvo obrane'", kazao je Barbarić ocijenivši kako to najbolje pokazuje koliko je optužnica bila neutemeljena.
Tužitelj Drew Engel ustvrdio je, međutim, kako je sud presudu donio na temelju valjanih činjenica i dokaza, no potvrdio je i kako Tužiteljstvo nije zadovoljno visinom izrečene kazne.
"Jedinstvena kazna koja je proglašena nije bila dovoljna niti je na odgovarajući način uzela u obzir sve otegotne okolnosti", kazao je Engel podsjetivši kako Jelavić tijekom suđenja nije pokazao nikakvo kajanje za djela za koje ga se teretilo.
"Tvrdimo da kazna nije dovoljna kako bi se dao primjer drugima da se ne upuštaju u slične radnje", izjavio je tužitelj.
Predsjedatelj sudskog vijeća Popovac je nakon saslušanja argumenata obrane i optužbe najavio kako će pravorijek u ovom slučaju uslijediti naknadno i u zakonom propisanom roku.
Kada Jelaviću bude izrečena pravomoćna presuda, vlasti BiH mogu zatražiti od Hrvatske da on bude uhićen i upućen na izdržavanje zatvorske kazne u nekom od hrvatskih zatvora.