Iznijeli su nekoliko razloga za takvo razmišljanje, od dvojbi oko sposobnosti NATO-a da apsorbira nove članice nakon proširenja 2004., nepopularnosti saveza u nekim od zemalja kandidata i neuspjehu nekolicine među njima da provedu demokratske reforme.
"U NATO-u općenito pada entuzijazam glede proširenja", izjavio je jedan visoki dužnosnik saveza, potvrđujući tako da je i u NATO-u na djelu zahlađenje kakvo protekle godine iskazuje i EU glede prijema novih članica.
Nakon što je 2004. u NATO ušlo sedam bivših komunistički zemalja, SAD su prošle godine pozvale na održavanje "summita proširenja" početkom 2008. godine na kojem bi se otvorila vrata članstva novim članicama.
U NATO-u još nitko ne isključuje mogućnost da politički vođe iskoriste taj sastanak za pozivanje barem jedne od pet zemalja aspirantica, ali sve su glasniji zagovrnici teorije da je 2008. prerano za nove članice.
U trima zemljama jugoistočne Europe navode se tri različita razloga za moguće produljenje roka za člansvo - nesmanjena korupcija u Albaniji, nasilje u Makedoniji uoči izbora i prespor ritam provedbe reformi u Hrvatskoj.