Sigurnosne mjere tijekom Koštuničina posjeta središtu Kosova bile su iznimno jake. Angažirana su i NATO-ova oklopna vozila koja su Koštunicu pratila tijekom putovanja, čime su se nastojali izbjeći eventualni incidenti.
Za Srbe je 28. lipnja iznimno važan datum u njihovoj povijesti. 1389. pod vodstvom srpskog kneza Lazara srpsku je vojsku u Kosovskoj bitci porazila turska vojska. Bitka ima mitski status za Srbe. Ona je os oko koje se vrti srpska tvrdnja da je Kosovo kolijevka srpstva, mjesto gdje su se pravoslavni srpski kršćani borili protiv najezde Turaka tadašnjeg Otomanskog carstva.
Oko 1.000 okupljenih Srba pljeskom je pozdravilo Koštuničin dolazak u manastir u Gračanici gdje se obilježava Vidovdan. "Nema boljeg mjesta da se ponovi ono što svi Srbi trebaju znati - Kosovo je oduvijek bilo i uvijek će biti dio Srbije", rekao je Koštunica, a okupljeni su skandirali "Srbija, Srbija!"
Ujedinjeni Narodi Koštuničin su posjet manastiru Gračanica svrstali u kategoriju "privatnog posjeta s vjerskom svrhom". No, promatrači smatraju da vrijeme posjeta nije moglo biti "osjetljivije". Zapad se zalaže da se do kraja godine postigne odluka o konačnom statusu Kosova, sedam godina nakon što su NATO-ove snage protjerale srpske vojne snage iz te pokrajine, a nadzor su u pokrajini preuzeli Ujedinjeni narodi.
Koštunica je Kosovo posjetio samo jedanput prije nego što je Srbija izgubila kontrolu nad tom pokrajinom 1999., kada je NATO intervenirao u nastojanju da se obustavi ubijanje kosovskih Albanaca, uglavnom civila u dvogodišnjem ratu između srpskih vojnih snaga i kosovskih pobunjenika. Poginulo je oko 10.000 kosovskih Albanaca, navodi agencija Reuters.
Kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu za Reuters je kazao kako smatra da je svatko dobrodošao u "privatni posjet ili hodočašće u manastir", No, drži "apsolutno neprihvatljivim iskoristiti posjet u političke svrhe."