Radi se o vrlo važnim zakonima za koji su vrlo zainteresirani pacijenti, umirovljenici, invalidne osobe i svi kojih se tiče pružanje zdravstvenih usluga jer će o kvaliteti tih zakona ovisiti i buduća zdravstvena zaštita, rekao je Šeks.
Pred Saborom će biti prijedlozi zakona o zdravstvenoj zaštiti, o obveznom zdravstvenom osiguranju, o dobrovoljnom osiguranju, te o zaštiti zdravlja na radu.
Na pitanje hoće li za izglasavanje tih zakona, koji predstavljaju operacionalizaciju nedavno donesene nacionalne strategije razvitka zdravstva i početak reforme, dobiti potrebnu većinu, Šeks je kazao kako je oko temeljnih načela zakona o zdravstvenoj zaštiti postignuta suglasnost sa sindikatima, te udrugama liječnika i pacijenata, dok se za preostala tri zakona još usuglašavaju gledišta.
Dodaje, međutim, kako "dodatne konzultacije" ne bi trebale biti razlog izvanrednoj sjednici.
Upitan o Bijeloj knjizi slovenske Vlade o međugraničnom sporu s Hrvatskom, Šeks je kazao da slovenski dokumenti nisu ništa novo ni za Hrvatsku ni za Europu te da Slovenija svojom "papirnatom aneksijom" samo pokušava odgoditi međunarodnu arbitražu, do koje treba doći ako se spor ne može riješiti bilateralno diplomatski.
Slovenska posezanja nisu utemeljena na međunarodnom pravu i oni tu pravnu bitku ne mogu dobiti, ističe Šeks.
Upitan da li ga opterećuje što se pitanje pokretanja postupka protiv Branimira Glavaša stavlja ispred aktualnosti iz rada Sabora, Šeks je odgovorio da to pitanje jest na neki način opterećujuće, ali je ponovio da ga treba promatrati kao predmet pravosuđa, a ne u kontekstu politike.