"Library of America", neprofitni izdavač američkih klasika, osnovan je 1979. po uzoru na francusku seriju "Editions de la Pleiade", uz početni kapital Nacionalne zaklade za humanistiku i zaklade Ford, s nakanom da klasičnu američku literaturu stalno održava u tisku i na taj način čuva američku književnu baštinu, izvijestio je "Glas Amerike" na internetskim stranicama.
Prvih osam svezaka u sklopu edicije pojavilo se u svibnju 1982. i od tada je objavljeno više od 150 svezaka djela američkih prozaista i pjesnika. Također objavljeni su i odabrani spisi nekoliko američkih predsjednika, serije antologija poput "Amerikanci u Parizu", "Pisci Los Angelesa", "Pisci New Yorka", "Izvještavanja iz Drugog svjetskog rata" te "Izvještavanja iz Vijetnama", s odabranim tekstovima književnika i povjesničara.
U tehničkom smislu knjige su zamišljene da dugo traju, tiskane na papiru bez kiselina, u trajnom platnenom uvezu, sa savitljivim, ali čvrstim koricama.
Unatoč općem sudu američkih kritičara da je riječ o izvanrednoj inicijativi, u SAD-u ta edicija, koja godišnje proda više od četvrt milijuna knjiga, baš i ne dobiva pažnju kakvu je odavno zaslužila.
Novčana sredstva od dviju zaklada dolazila su samo tijekom prve tri godine, nakon čega je izdavač, kako se napominje, bio prisiljen sam skupljati sredstva i donacije. Nakana je bila da knjige budu pristupačne, da se potpomogne rad malih javnih i srednjoškolskih knjižnica, da se naslovi stalno održavaju u tisku, objavljuju najbolja i najznačajnija, ponekad i manje poznata djela, u skladu s autorovim originalnim namjerama.