Prema posljednjim anketama provedenim uoči referenduma, gotovo je sigurno da će građani Katalonije prihvatiti prijedlog zakona koji nalikuje ustavnom zakonu i najjačoj gospodarskoj regiji u Španjolskoj daje znatno veću financijsku i političku autonomiju od centrale u Madridu.
Socijaldemokrati (PSOE) koji su na vlasti i u Madridu i u Barceloni kao i umjerena katalonska Nacionalna stranka CiU podupiru reformu. Konzervativna Pučka stranka (PP) se protivi jer smatra da prijedlog novog katalonskog statuta ugrožava jedinstvo Španjolske. Protiv su i katalonski Republikanski ljevičari (ERD) jer se oni beskompromisno zalažu za punu neovisnost Katalonije pa im veća autonomija predviđena referendumom ne ide dovoljno daleko.
S ukupno 7 milijuna stanovnika na 32.000 km2 Katalonija zajedno s Baskijom i gradom Madridom čini gospodarsku kralježnicu Španjolske ostvarujući 20 posto ukupne industrijske i komercijalne aktivnosti.
Smještena na sjeveroistoku iberskog poluotoka, Katalonija, čiju vladu (Generalitat) vodi socijalist Pasqual Maragall, jedna je od 17 autonomnih regija Španjolske, zemlje s 44 milijuna stanovnika na 505.000 km2.
Katalonija ima snažan vlastiti identitet te jezik i uz Baskiju ona je španjolska regija koja uživa najveći stupanj autonomije.
Margall tu autonomiju želi proširiti kako bi Kataloniji pridružio status "nacije" i dao poreznu i pravosudnu autonomiju.
Barcelona s 2 milijuna stanovnika, odnosno 3,5 milijuna s okolicom, velik je politički, gospodarski i kulturni rival Madridu, glavnome gradu Španjolske koji ima 5,4 milijuna stanovnika.
Barcelona privlači rastući broj posjetitelja i turista, poglavito mladih Europljana koji se žele u njoj nastaniti privučeni osebujnom kulturom i općenito atmosferom velike mediteranske luke.
"Mediteran je naš prioritet i želimo ojačati veze na svim poljima s našim susjedima", rekao je Maragall nedugo nakon što je krajem 2005., održan u katalonskoj prijestolnici prvi summit Euromeda (skupa koji okuplja zemlje članice Europske unije i njezinih partnera u mediternaskom bazenu).
Euromed je održan deset godina nakon što je stvorena ideja o "euromediteranskom partnerstvu".
Međutim, Maragall je naglasio da Katalonija ne zaboravlja ni ostatak Europe i želi ojačati razvoj Euroregije, koju je 2004., osnovala zajedno sa španjolskim pokrajinama Aragon i Balearima, a na francuskoj strani s regijama Midi-Pyrenees i Languedoc-Roussillon.