FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Solana i Scheffer pozdravljaju rezultat referenduma u Crnoj Gori

BRUXELLES, 22. svibnja 2006. (Hina) - Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana i glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer pozdravili su u ponedjeljak uspješno održavanje referenduma u Crnoj Gori.
BRUXELLES, 22. svibnja 2006. (Hina) - Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana i glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer pozdravili su u ponedjeljak uspješno održavanje referenduma u Crnoj Gori.

"Želim čestitati crnogorskom narodu na uspješnom referendumu. Još čekamo konačne rezulatate, ali prema službenim preliminarnim rezultatima, izgleda da oni koji su glasovali 'za' imaju većinu od preko 55 posto", rekao je Solana na konferenciji za novinare.

Službeni preliminarni podaci Referendumskog povjerenstva u Crnoj Gori pokazuju da je za neovisnost je glasovalo 55,4 posto birača, a za ostanak u državnoj zajednici sa Srbijom 44,6 posto. Glasovalo je 86,3 posto birača.

Prema zakonu o referendumu, u čijem je donošenju posredovala Europska unija, ishod referenduma bit će valjan ako za jednu od opcija glasuje više od 55 posto birača, a na referendum izađe više od 50 posto biračkog tijela.

"Odziv birača na referendumu bio je iznimno visok, oko 87 posto, a to potvrđuje legitimnost procesa. Europska unija će u potpunosti poštivati volju većine Crnogoraca. Važno je da obje strane priznaju ishod referenduma", rekao je Solana.

Europska unija je dugo vremena bila protiv neovisnosti Crne Gore, a Solana je vrlo aktivno sudjelovao u nastajanju državne zajednice Srbije i Crne Gore, koja je proglašena 2003. godine.

Europska unija je započela pregovore sa Srbijom i Crnom Gorom prema načelu "dvotračnog pristupa", budući da su članice te državne zajednice imale posve različite političke i gospodarske sustave. Pregovori su prekinuti zbog toga što Srbija nije izručila ratnog vođu bosanskih Srba Ratka Mladića.

Solana je rekao da je zasad prerano reći kada bi EU mogla nastaviti odvojene pregovore o SSP-u s Crnom Gorom. "Vidjet ćemo kako ćemo to urediti, a sada je prije svega važno da Srbija i Crna Gora počnu međusobne razgovore o svojim budućim odnosima".

Europska komisija je izrazila spremnost da od Vijeća EU-a zatraži novi mandat za odvojene pregovore o SSP-u s Crnom Gorom, ako se potvrde preliminarni rezultati referenduma.

"Čim se potvrde konačni rezultati, Europska unija je spremna započeti s pripremama za pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Crnom Gorom", rekao je glasnogovornik Komisije Amadeu Altafaj.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Solanom, održanoj nakon sastanka Sjevernoatlantskog vijeća s političko-sigurnosnim odborom EU-a, i glavni tajnik NATO-a Scheffer je rekao da je referendum proveden na valjan način, istaknuvši da je zasad prerano govoriti o budućim odnosima između NATO-a i Srbije i Crne Gore.

Scheffer je rekao da se crnogorski referendum ne može uspoređivati s Kosovom.

"Riječ je o zasebnom slučaju, koji se ne može uspoređivati s Kosovom", rekao je Scheffer.

Slično je rekao i Solana, dodajući da je Crna Gora imala pravo izjasniti se o svojoj neovisnosti na temelju izvješća Badinterove komisije. Prema Solani, teško se može očekivati da se slični referendumi organiziraju u Baskiji i Kataloniji, španjolskim pokrajinama, u kojima također postoje snažni pokreti za neovisnost.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙