Pripremni radovi (otkrivanje temelja) dovršeni su prošloga tjedna, a Vlada Republike Srpske je uplatila prvu ratu u iznosu od 150 tisuća eura za obnovu bogomolje koja je sagrađena 1579., a porušena minama u svibnju 1993. godine.
Nedavno je službeno priopćeno kako će Islamska vjerska zajednica uskoro organizirati donatorske konferencije u Sarajevu i Banjoj Luci, kao i da su financijsku pomoć za obnovu najveće banjalučke džamije najavile vlade Njemačke, Švedske, Švicarske i još nekih zemalja Europe.
Dijelovi Ferhadije, koja je srušena istodobno s njenom nešto manjom 'kopijom' Arnaudijom, 1993. godine su, po naredbi tadašnjih vlasti, zakopani na gradskom deponiju smeća, a od početka 2006. godine tamo je pronađeno oko 70 posto fragmenata koji su pripremljeni za ugradnju.
Ministar za izbjeglice i raseljene osobe u vladi Republike Srpske Omer Branković izjavio je u subotu kako će obnova banjalučke džamije zasigurno ubrzati povratak Bošnjaka.
"Bez obzira na vjeru ili naciju, pokazalo se da se izbjeglice načešće vraćaju kada su obnovljeni porušeni vjerski objekti. Smatramo da je ozračje za povratnike u Banjoj Luci mnogo bolje nego što je to bilo ranijih godina ", kazao je Branković.
Džamija Ferhadija je 1950. godine svrstana u spomenike kulture Bosne i Hercegovine, i spada u objekte svjetske kulturne baštine koji su pod zaštitom UNESCO-a.