FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

UO HFP: natječaji za Vupik, KIM, Dalmacijavino, Adriachem i Iteks

ZAGREB, 7. lipnja 2006. (Hina) - Upravni odbor Hrvatskog fonda za privatizaciju (UO HFP) odlučio je danas da se raspiše prvi natječaj za prodaju 77,57 posto dionica vukovarskog Vupika, te da se ponove natječaji za 68,9 posto dionica karlovačkog KIM-a, 79,59 posto dionica Dalmacijavina, 89,37 posto dionica Adriachema te 65,58 posto dionica iločke Industrije trikotaže Iteks.
ZAGREB, 7. lipnja 2006. (Hina) - Upravni odbor Hrvatskog fonda za privatizaciju (UO HFP) odlučio je danas da se raspiše prvi natječaj za prodaju 77,57 posto dionica vukovarskog Vupika, te da se ponove natječaji za 68,9 posto dionica karlovačkog KIM-a, 79,59 posto dionica Dalmacijavina, 89,37 posto dionica Adriachema te 65,58 posto dionica iločke Industrije trikotaže Iteks.

Natječaj za Vupik raspisat će se po nominalnoj cijeni, no, kako se po tim uvjetima ne očekuju ponude, predsjednik UO HFP-a Damir Polančec je predložio da se natječaj raspiše na minimalni rok od 8 dana, kako bi se zadovoljile odredbe Zakona o privatizaciji, ali i da se odmah počnu pripremati posebni uvjeti za idući natječaj.

Naime, prema riječima potpredsjednika HFP-a Ivana Gotovca, ukupne obveze Vupika krajem prošle godine iznosile su 230 milijuna kuna, od čega je oko 24 milijuna kuna pokriveno državnim jamstvima.

Privatizacija Vupika odgađana je do sređivanja financijske situacije u društvu, koja je dijelom poboljšana prodajom tvrtke kćeri Agro Tovarnik menadžmentu i radnicima, kao i preuzimanjem društva Luka Vukovar u državni portfelj, a čime je namiren dio od ukupno 80 milijuna kuna duga prema Poreznoj upravi, rekao je Gotovac.

Minimalni rok od 8 dana određen je i za ponovni natječaj za prodaju većinskog udjela u Dalmacijavinu po početnoj cijeni od 10 posto od nominalne vrijednosti dionica, na kojem se također ne očekuju ponuditelji.

Obveze tog društva, naime, veće su od 400 milijuna kuna, a samo državi je tvrtka dužna više od 360 milijuna kuna. Ujedno, dio pogona Dalmacijavina nalazi se na području Luke Split, dakle pomorskom dobru, a 230 hektara vinograda tvrtke u drniškom kraju na državnom zemljištu za čije korištenje tvrtka nema adekvatno sređene koncesije, objasnio je Polančec.

Dodao je da će se u idućem natječaju za Dalmacijavino, koji je planiran prije ljeta, od ponuditelja stoga tražiti da dislocira poslovanje s područja Luke Split.

Ponovljeni će natječaj za karlovačku industriju mlijeka KIM pak ponovno biti po nominalnoj cijeni od 21,67 milijuna kuna, jer je na prvom natječaju bilo ponuđača, no, od tri ponude niti jedna nije prihvaćena.

Ipak, Polančec je zatražio da se ublaže neki od uvjeta koje su za privatizaciju KIM-a tražili predstavnici radnika. Umjesto jamstva da će zatečeni radnici ostati u KIM-u najmanje 5 godina od prodaje, predložio je 2 godine, a zatražio je i da se odustane od uvjeta da se na natječaj ne mogu javiti ponuđači koji imaju spor s KIM-om. Naime, kaže Polančec, spor ima Vindija, koja je uz Luru jedini potencijalni domaći ulagač.

Kazao je i kako osobno, uz ministre poljoprivrede i gospodarstva, želi promjenu tih uvjeta dogovoriti s menadžmentom i zaposlenicima, nakon čega bi se trebao i raspisati natječaj.

Za privatizaciju Adriachema po cijeni od 10 posto od nominale pak Polančec očekuje ponude, iako je tvrtka lani obustavila, pa samo djelomično obnovila proizvodnju.

Adriachemu je odobrena i odgoda vraćanja 305 tisuća eura zajma od HFP-a, kako bi se omogućio nastavak rada tvrtke, a njeno teško financijsko stanje, rekao je Polančec, razlog je da se ta tvrtka mora hitno prodati.

Dionice iločkog Iteksa biti će pak ponuđene po 20 posto nominalne vrijednosti, a iako tvrtka radi samo lohn poslove te nema svoju maloprodajnu mrežu, u Fondu očekuju da bi i po toj cijeni moglo biti zainteresiranih.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙