PRAG - U subotu ujutro, drugog dana parlamentarnih izbora u Češkoj, ponovno su otvorena birališta kako bi građani s pravom glasa izabrali 200 zastupnika donjeg doma češkog parlamenta u kojem su posljednjih osam godina prevlast imali socijaldemokrati (ČSSD). Oko 15.000 biračkih mjesta zatvorit će se u 14 sati, a konačni rezultati se očekuju u subotu navečer. Sva ispitivanja javnog mnijenja dala su neznatnu prednost desnoj oporbi, građanskim demokratima (ODS). Potom slijede socijaldemokrati (ČSSD), komunisti (KČSM), Zeleni (SZ) i demokršćani (KDU-ČSL).U petak, prvog dana glasovanja, odaziv birača je bio oko 40 posto.
SANTIAGO - Čileanski gimnazijalci odlučili su nastaviti s prosvjedima protiv stanja u tamošnjem školstvu, a nakon neuspjeha pregovora s ministrom obrazovanja Martinom Zilicem najavili su da će u ponedjeljak pokrenuti nacionalni štrajk, priopćila je glasnogovornica srednjoškolskih učenika Maria Jesus Sanhueza. Učenici traže reformu obrazovanja koja bi prije svega omogućila da se premosti socijalni ponor između javnih i privatnih škola, zatim besplatne prijemne ispite na fakultetima, više profesora, bolje opremljene srednje škole i besplatan javni prijevoz.
ZAGREB/LIMA - Peruanci u nedjelju u drugome krugu biraju predsjednika koji će idućih pet godina voditi tu južnoameričku zemlju s 28 milijuna stanovnika, drugog svjetskog proizvođača kokaina koji je zadnjih godina imao dobar gospodarski rast ali i visoku nezaposlenost te gotovo polovicu stanovništva ispod crte siromaštva. Oko 16,5 milijuna Peruanaca s pravom glasa bira između dvojice kandidata ljevice što znači da će i Peru, kao i niz drugih latinoameričkih zemalja, skrenuti ulijevo. Iako obojica s ljevice, dvojica kandidata se razlikuju jer Alan Garcia zastupa lijevi centar, a njegov protivnik Ollanta Humala snažnije promjene, bliže po stilu njegovu savezniku, kontroverznom venezuelanskom predsjedniku Hugu Chavezu.
LONDON/OSLO - Emisija stakleničkih plinova mnogih bogatih zemalja narasla je u 2004., a vode Sjedinjene Države koje imaju najveći rast. Prema podatcima Tajništva za klimu Ujedinjenih naroda u Bonnu emisija ugljičnoga dioksida odgovorna za globalno zagrijavanje narasla je u 2004. na 15,1 milijardu tona, a u 1990. bila je 14,5 milijarda tona. U SAD-u je emisija u 2004. porasla za 1,7 posto u odnosu na 2003. i s 7,07 milijarda tona zasjenila dotadašnji rekord od 6,98 milijarda tona u 2000. Neke države, a posebno Rusija, gdje je emisija pala otkako je propao Sovjetski Savez, još nisu predale podatke za 2004. pa nije moguć potpun pregled emisija industrijskih zemalja. No i postojeći podaci pokazuju da će mnogim zemljama biti teško ostvariti ciljeve UN-ova Protokol iz Kyota, koji traži da se emisija smanji za 5,2 posto ispod razine iz 1990. Sjedinjene Države, najveći su svjetski izvor stakleničkih plinova, nisu potpisnik Protokola iz Kyota.