Kako bi se uputili u sudsku praksu u takvim postupcima u Hrvatskoj i BiH, novinari RTV B92, "Vremena", Tanjuga, "Danasa", FoNeta i RTS-a posjećuju sudove i medije u BiH i Hrvatskoj.
U razgovoru s predsjednikom Županijskog suda Antom Zeljkom srbijanske novinare najviše je zanimao odnos sudskih vlasti prema novinarima koji na tome sudu prate suđenja za ratne zločine te mogući utjecaj nazočnosti medija u sudnici na optuženike, žrtve i suce koji vode postupak.
Po riječima Ante Zeljka dosadašnja iskustva u suradnji sudaca i novinara na Županijskom sudu više su nego dobra. "Uvođenjem novinara u sudnice postigli smo najbitnije - da javnost raspolaže kvalitetnom i istinitom informacijom, a ne poluinformacijama kojih bi sigurno bilo ako bi se novinarima onemogućilo da rade svoj osnovni posao - izvješćivanje javnosti", rekao je Zeljko. Dodao je kako na Županijskom sudu u Vukovaru neki pak suci i nisu skloni uvođenju novinara u sudnice.
Također je naveo kako se do sada na Županijskom sudu vodilo ili se vodi 49 kaznenih predmeta za ratne zločine u hrvatskom Podunavlju s ukupno 238 okrivljenika.
U dosadašnjim postupcima pravomoćno je osuđeno 45 osoba na zatvor od dvije do 20 godina, rekao je Zeljko i dodao kako je na Županijskom sudu osnovana i Služba za zaštitu svjedoka, jedina u Hrvatskoj.
Posjetom Županijskom sudu u Vukovaru srbijanski novinari završili su trodnevan obilazak sudova i medija u BiH i Hrvatskoj koji je organiziran u okviru Regionalnog programa suradnje američkih veleposlanstava u Beogradu, Sarajevu i Zagrebu. U pratnji novinara danas su u Vukovaru bili predstavnici veleposlanstava iz Zagreba i Beograda.
(Hina) xzdraz yvkn