Po njezinim riječima svi gradovi u Hrvatskoj moraju riješiti pitanje uporabe telefonske kanalizacije i daljnje izgradnje telekomunikacijske mreže, dodavši kako Europska unija preporučuje da telefonska kanalizacija za kabele ili optiku bude dio komunalne infrastrukture gradova koji će je po jednakim uvjetima iznajmljivati operaterima i to naplaćivati jedan euro po metru.
"Svi mi moramo izgraditi zajedničko stajalište da jedinice lokalne samouprave budu vlasnici te infrastrukture jer je to put da uhvatimo korak s Europom. Ujedno bi to bio lijep proračunski prihod, t.j. priljev u svaki gradski proračun", istaknula je Holjevac. Dodala je da je danas stanje od grada do grada u Hrvatskoj različito jer u nekima tu infrastrukturu iznajmljuje i naplaćuje T-Com, a u drugima operateri tajno uvode optiku u te kanale, poput Zagreba, pa se, na žalost, događaju izgredi da T-Com "čupa" kabele kao što se to dogodilo u Rijeci i Splitu.
Pročelnik za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalni sustav grada Pule Vladimir Žmak kazao je kako u Puli nije bilo izgreda, ali smatra kako je mreža izgrađena na gradskom zemljištu a da nitko nije platio naknadu za uporabu.
Ocijenivši kako bi Pula trebala izraditi katastar vodova, Holjevac je izvijestila sugovornike kako je u zagrebačko Poglavarstvo osnovalo i poduzeće holding koje se treba brinuti za izgradnju, održavanje i naplatu uporabe vodova. Međutim, kako je rekla, od Vlade je stigao zahtjev da Poglavarstvo ne donese odluku o cijeni i da ne počne naplatu zbog ugovora s Deustche Telekomom.
"Držim da je to napad na daljnju liberalizaciju telekomunikacija, ali to nije zapreka za osnivanje gradskih tvrtaka koje će voditi daljnju izgradnju", zaključila je Holjevac.
(Hina) xdspo yvkn