Brojne novosti u udomljavanju, koje u Hrvatskoj ima stoljetnu tradiciju, ali je stručno i financijski zapostavljeno, trebao bi donijeti zakon o udomiteljstvu, kojega priprema Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
"Zakon bi trebao biti gotov početkom iduće godine, a osim većih naknada, udomiteljima će omogućiti i profesionalno bavljenje time, stalnu edukaciju i veliku mrežu stručne podrške", najavila je voditeljica Odsjeka za opći socijalni rad u ministarstvu Ana Butković.
Zakon predlaže da se ubuduće udomljavaju samo djeca, a smještaj odraslih da se vodi kroz druge oblike socijalne skrbi, obiteljske domove i sl.. Predviđa se i smanjenje broja djece koju bi smijela primiti jedna obitelj sa sadašnjih pet na troje.
Mjesečne naknade za smještaj djeteta, koje već godinama iznose između 1400 i 2000 kuna, neće više biti vezane uz osnovicu za socijalna davanja, već za drugu osnovu koja će pratiti troškove života.
Odvojit će se opskrbnina za dijete i naknada koju prima udomitelj, a sve prema posebno razrađenim kategorijama, ovisno o dobi i posebnim potrebama djece.
"Onima koji žele da im udomiteljstvo bude osnovna djelatnost država će plaćati socijalno i mirovinsko osiguranje, pa se nadamo privući mlade obitelji koje imaju prostor i mogućnosti za smještaj djece", kazala je Butković.
U Hrvatskoj je u udomiteljske obitelji trenutno smješteno 1500 djece, ali ih je još 1300 u dječjim domovima, što se smatra puno lošijim rješenjem za dijete koje iz bilo kojeg razloga ne može biti u biološkoj obitelji.
Više od 60 posto sadašnjih udomitelja staro je između 40 i 60 godina, 75 posto ih je sa sela i uglavnom su slabijeg obrazovanja.