"Pokazali smo da 'politika' i 'struka' nisu uvijek suprotstavljeni interesi na ovom prostoru i da možemo jedni druge saslušati i razumjeti", rekao je Mesić sudionicima sastanka kojem je, uz njega, nazočilo još pet predsjednika država, dva ministra, jedan državni tajnik i dvoje veleposlanika zemalja regije, te generalni direktor UNESCO-a i glavni tajnik Vijeća Europe.
Predsjednik Mesić izrazio je zadovoljstvo što je sastanak u Opatiji povezao "europske i nacionalne" interese i pokazao da oni mogu živjeti zajedno i da jedan drugog nadopunjavaju, a ne ograničavaju.
"Pozdravljam činjenicu da smo danas, kad su aktualne rasprave o budućnosti Europe, pokazali da jugoistočna Europa ne mora samo tražiti već i da može nešto pružiti", ocijenio je Mesić.
Generalni direktor UNESCO-a Koichiro Matsuura ocijenio je kako je Opatijski summit bio vrlo uspješan i ustvrdio kako treba provesti odluke iz njegove završne deklaracije, ali se i okrenuti drugim područjima suradnje poput obrazovanja, znanosti i tehnologije.
Glavni tajnik Vijeća Europe Terry Davis pohvalio je izvrsnu organizaciju summita u Hrvatskoj, ali i prijašnjih triju sastanaka na vrhu, u Ohridu, Tirani i Varni, rekavši kako su sva četiri potvrdila da imaju tri osobite kvalitete.
Prva je kvaliteta tih summita kontinuitet jer predsjednici zemalja regije iz godine u godinu potvrđuju svoju predanost suradnji na očuvanju zajedničkog naslijeđa; druga je kvaliteta uspostava kulturnih koridora na europskom jugoistoku koji imaju veliki potencijal u kulturnoj razmjeni i izgradnji svih društava, dok je kao treću kvalitetu naveo partnerstvo VE-a, UNESCO-a i EK-a, u koje, svaka za sebe, ulaže vlastitu ekspertizu i sredstva u taj proces.
Nakon završetka službenog dijela sastanka na vrhu sudionici su se skupno uputili u Poreč gdje će razgledati Eufrazijevu baziliku, jedan od šest hrvatskih sadržaja koji se nalaze na popisu UNESCO-vih zaštićenih spomenika kulture.
Sudionici Opatija summita 2006. u petak bi trebali održati više bilateralnih sastanaka.