Za sudjelovanje njemačkih vojnika u toj misiji glasovalo je 440 od 581 zastupnika Bundestaga. Misiju je osim stranaka vladajuće koalicije, Demokršćanske unije CDU/CSU i Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) podržala i oporbena stranka Zelenih.
Prvom sudjelovanju njemačkih vojnika u nekoj misiji na afričkom kontinentu nakon akcije u Somaliji 1993. usprotivili su se zastupnici Liberalno demokratske stranke (FDP) i stranke Ljevice.
"Misija nema smisla a i vlada nije učinila ništa da njemački Bundestag uvjeri u suprotno", zaključio je vanjskopolitički glasnogovornik FDP-a Werner Hoyer.
Predstojeća misija nailazi na žestoki otpor i unutar samog Bundeswehra.
"Postoji otvoreni revolt velikog dijela vojnika prema tom zadatku", izjavio je povjerenik Bundestaga za Bundeswehr Reinhold Robbe državnoj tv- postaji ARD. Otpor vojnika je uglavnom povezan s otežanim klimatskim uvjetima u Kongu i raširenošću AIDS-a u toj zemlji.
"Bundeswehr nije spreman za Afriku", zaključio je Robbe.
Njemačka šalje najveći dio od planiranih 1700 vojnika koliko bi ih trebalo sudjelovati u misiji Europske unije. Njemački vojnici bi uglavnom trebali biti smješteni u susjednom Gabonu te bi u slučaju nemira trebali pomoći pri evakuaciji stranaca.