"Mi smo u završnoj fazi izrade upitnika o doprinosu u poboljšanju vojnih sposobnosti EU-a, koji će im do kraja ovoga mjeseca biti dostavljen. Nakon analize u Ministarstvu obrane, Hrvatska će deklarirati kao svoj doprinos vojnim sposobnostima EU-a snage ukupne veličine od oko 300 vojnika - snage mehaniziranog pješaštva, specijalne postrojbe, vojnu policiju, inženjeriju, snage za razminiranje, snage za nuklearno-biološko-kemijsku zaštitu i medicinsku pomoć", izjavio je ministar Rončević nakon sastanka s ministarskom Trojkom EU-a u Bruxellesu.
Ministri obrane EU-a, koji se sastaju dvaput godišnje na rubu sastanaka ministara vanjskih poslova, razgovorali su o razvoju europskih vojnih kapaciteta, budućoj misiji EU-a u Kongu te o Europskoj obrambenoj agenciji. Nakon toga na zajedničkom sastanku s ministrima vanjskih poslova razgovarali su o suradnji civilnog i vojnog sektora te o koordinaciji europske obrambene i sigurnosne politike (ESDP) u upravljanju krizama i u slučajevima prirodnih nepogoda.
Nakon tih sastanaka Trojka EU-a sastala se s ministrima obrane kandidatskih zemalja Hrvatske, Turske i Makedonije te Islanda i Norveške, zemalja koje su članice NATO-a, ali su izvan EU-a kako bi ih izvijestili o tema o kojima se razgovaralo.
Ministar Rončević je dodao da je riječ o istim snagama koje je Hrvatska deklarirala kao svoj doprinos u Partnerstvu za mir. "Jasno smo rekli da ne možemo formirati posebne snage za potrebe NATO-a i EU-a, jer smatramo da NATO i EU dijele i štite iste vrijednosti".