"Nuklearna energija ne stvara stakleničke plinove, a dobivanje struje iz atomske energije imat će smisla i u budućnosti", izjavio je u srijedu ministar za okoliš i prostor Janez Podobnik na proslavi 40. obljetnice djelovanja trenažnog istraživačkog reaktora TRIGA u znanstveno-istraživačkom institutu Jožef Štefan u Podgorici blizu Ljubljane.
Spomenuti reaktor jedan je od 35 prototipova koji su SAD donirale institutima u svijetu u sklopu tadašnje inicijative "Atomi za mir", a slični postoje u Italiji i Austriji.
Podobnik je aktualnost korištenja nuklearne energije u budućnosti obrazložio i time što je ta energije manje ovisna o trenutačnim političkim prilikama kao što je to slučaj s fosilnim gorivima poput nafte i plina.
Ministar za znanost i visoko školstvo Jure Zupan izjavio je na istoj svečanosti da je nuklearna energija za Sloveniju jedna od ozbiljnih alternativa koje ne treba odbaciti, osobito zbog bogatog znanja i iskustva koja su već stečena na tom području, u čemu su institut Jože Štefan i trenažni reaktor poslužili i kao pravi inkubator potrebnih kadrova.
Zupan je rekao da je zbog incidenata na nukearkama u prošlosti, atomske centrale pratila negativna konotacija, ali da danas ponovno prevladavaju ocjene da je to siguran izvor energije, o čemu svjedoči i to da takvi incidenti u Sloveniji nisu zabilježeni.
Ljubljanski "Dnevnik" u utorak je, pozivajući se na izvore u ministarstvu gospodarstva, prenio da je u sadašnjoj situaciji visokog rasta energetskih potreba i potencijalne krize na energetskom tržištu za Sloveniju postala aktualna mogućnost izgradnje drugog nuklearnog bloka ili nove nuklearke na istoj lokaciji na kojoj se nalazi sadašnja jedina u Krškom.
Nova bi nuklearka, naveo je "Dnevnik", bila sagrađena nakon 2020. godine i imala bi snagu 1.000 megavata iako bi Sloveniji za zadovoljavanje potencijalnog deficita struje bio dovoljan i blok upola manje snage.
Sadašnja nuklearka, u vlasništvu Slovenije i Hrvatske, po planovima bi se trebala zatvoriti 2023. godine, ali moguće je da se produlji njezin životni vijek.
"Dnevnik" je upozorio na protivljenje koje je u Austriji izazivala i sadašnja nuklearka budući da se Austrija zauzima za zatvaranje takvih postrojenja u susjednim zemljama. Protiv nuklearke su i neke ekološke udruge te pojedini stručnjaci koji budućnost vide u izgradnji plinskih elektrana odgovarajuće snage.
"Dnevnik" je također upozorio da Europska unija u suradnji s SAD-om, Rusijom, Kinom i Japanom radi na projektu fuzijskog reaktora Iter koji će biti postavljen u Francuskoj, a to je možda alternativa sadašnjim fizijskim reaktorima.