Organizator skupa je Hrvatsko nuklearno društvo u suradnji s Europskim nuklearnim društvom i Međunarodnom agencijom za atomsku energiju.
U radu skupa, koji će trajati do 25. svibnja, sudjeluju znanstvenici i stručnjaci iz područja nuklearne energetike iz 27 europskih zemalja.
Oni će u radnom dijelu, koji počinje sutra, raspravljati o perspektivi nuklearne energetike u svijetu, osobito s obzirom na problematiku klimatskih promjena, te o njezinoj primjeni u hrvatskoj elektroenergetici.
Također, bit će riječi o znanstvenim metodama za usporedbu nuklearne opcije s drugim energetskim alternativama kao što su termoelektrane na ugljen i plin te o razvoju novijih i sigurnijih nuklearnih reaktora, posebno manjih mjernih jedinica. Teme su i odlaganje nuklearnog otpada i razgradnja elektrana, pitanje nuklearne regulative i odnosa s javnošću.
U svijetu je, po podacima IEAE, u pogonu 441 nuklearna elektrana. Najviše ih je u SAD-u (109), zatim u Francuskoj (59), Japanu, (54), Velikoj Britaniji (31) i Rusiji (30). Hrvatska i Slovenija dijele nuklearku Krško, koja je u pogonu 23 godine.