Potporu su zatražili na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka u Bijeloj kući, održanog u sklopu posjeta britanskog premijera SAD-u.
Tony Blair ocijenio je da je dužnost SAD-a i Velike Britanije, kao i cijele međunarodne zajednice, dati potporu novoj iračkoj vladi.
Oba lidera izbjegla su izravni odgovor na pitanje kada se planira povlačenje američkih i britanskih snaga iz Iraka.
"U prvom planu je suradnja s našim partnerima u Iraku, odnosno novom Vladom, na nalaženju načina za postizanje našeg cilja, a on je mogućnost Iraka da sam sobom upravlja, održava se i brani", rekao je Bush.
Trenutno je u Iraku oko 132 tisuće američkih i 8 tisuća britanskih vojnika.
Prema ocjenama novog iračkog premijera Nouri Al Malikia, koje je Blair prenio Bushu nakon sastanka s Malikiem ovog tjedna, snage iračke Vlade moći će kontrolirati sigurnosno stanje u zemlji u roku od 18 mjeseci, ali uz više vojnika te uz pojačani trening i bolju opremu.
Bush je novinskim nagađanjima nazvao medijska izvješća prema kojima je moguće da broj američkih vojnika u Iraku bude smanjen na 100 tisuća do kraja godine.
I Bush i Blair priznali su da je tijekom operacija u Iraku bilo grešaka, a američki predsjednik najvećom je ocijenio postupke prema zarobljenicima u zatvoru Abu Ghraib. "No unatoč pojedinim zastojima i krivim koracima, čvrsto vjerujem da smo činili i činimo ispravnu stvar", rekao je Bush, dodavši da nije sve išlo prema nadanjima saveznika.
Komentirajući stanje oko iranskog nuklearnog programa, predsjednik Bush rekao je da se razmatraju sve opcije, ali da je izbor na Iranu, kojemu se mora dati do znanja da će biti izoliran nastavi li razvijati sporni nuklearni program.