"S obzirom na poslovne šanse i rast konkurencije na stranim tržištima, Nova Ljubljanska banka (NLB) u idućih bi pet godina trebala barem između 150 i 200 milijuna eura godišnje da bi solidno širila svoje poslovanje", rekao je.
Po njegovoj ocjeni, samo bi kotacija dionica spomenute banke na burzi dala pravu ocjenu njene vrijednosti, ali da je ona danas svakako veća nego 2002. godine, kada je za 34 posto dionica NLB-a belgijska bankarsko-osiguravajuća kuća KBC platila 435 milijuna eura.
"Novi vlasnik NLB-a danas bi za taj udio morao dati 600 do 635 milijuna eura", rekao je Damijan, komentirajući objavu KBC-a da se možda povlači iz banke zbog nemogućnosti preuzimanja većinskog udjela.
Kako bi osigurala rast i ekspanziju banka će u idućim godinama morati osigurati gotovo milijardu eura dodatnog kapitala, što bi bilo najlakše preko stranog strateškog partnera, ali se može postići i izdavanjem dionica na primarnom tržištu kapitala, odnosno preko burze, ocijenio je Damijan koji u potonjem slučaju predlaže osnivanje financijskog holdinga podružnica NLB-a u inozemstvu, po uzoru na neke austrijske banke.
Takvim načinom dokapitalizacije sadašnji većinski vlasnik, država, ne bi iscrpljivala domaće nefinancijske vlasnike NLB-a.
Damijan ocjenjuje da vlada nije svjesna opasnosti prevelikog utjecaja u najvećoj domaćoj banci i da želi zadržati svoj utjecaj u banci iako ne može osigurati dovoljno svježeg kapitala za njen rast.