U ukupnom izvozu sektor prerade drva i proizvodnje namještaja sudjeluje sa 7 posto, kazala je potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore (HGK) Vesna Trnokop Tanta ukazujući da u proizvodnji prevladavaju primarni proizvodi, ali da je, iako u manjoj mjeri, razvijena i proizvodnja namještaja i drugih finalnih proizvoda.
Konferenciju, na kojoj se okupilo oko 200 stručnjaka u tom području, otvorio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković koji je podsjetio da su u prošloj godini doneseni zakoni koji bi šumarskoj i drvno-tehnološkoj struci trebali osigurati bolji položaj.
Jedan od važnih dokumenata kojim će se poticati produktivnost, profitabilnost i konkurentnost industrije prerade drva je Operativni program razvoja industrijske prerade drva.
Vlada će izdvojiti novac za provedbu mjera iz tog programa i nastojati potaknuti industrijsku preradu drva u skladu sa zahtjevima svjetskog tržišta - razvojem prepoznatljivih brandova, marketinga, dizajna i novih tehnologija, kazao je ministar Čobanković.
Najavio je izradbu zakona o industrijskoj preradi drva i papira te nacionalne strategije dizajna koja će stvoriti pretpostavke za veću konkurentnost, očuvanje identiteta i tehnološki razvitak.
Upozorio je da trenutno stanje u drvnom sektoru nije zadovoljavajuće, ali da se čine koraci kako bi se ono poboljšalo. Ocijenio je da će drvna industrija, ostvarenjem zacrtanih ciljeva, postati industrija s dobrim rezultatima usporedivim s Europskom unijom.
Predstavljajući osnove Operativnog plana pomoćnik ministra Ivica Grbac istaknuo je kako bi zastarjela postrojenja trebala biti zamijenjena novim, oko 30 posto piljene građe trebalo bi preusmjeriti u proizvodnju namještaja, povećati zaposlenost u proizvodnji namještaja s 11.000 na oko 15.000 radnika.
Udjel primarnih proizvoda od drva trebalo bi smanjiti s 31 posto na 11 posto, udjel sekundarnih proizvoda povećati s 23 posto na 33 posto, a udjel proizvodnje namještaja povećati s 46 na 56 posto.
Predviđa se da bi za provedbu programa iz državnog proračuna do 2010., putem potpora, bilo osigurano oko 200 milijuna kuna, a oko 2 milijarde kuna osiguralo bi se zajmovima HBOR-a.