"Potrebno je više dokaza konkretnih rezultata", istaknuo Barroso koji je nakon Bukurešta stigao u Sofiju. Predsjednik EK ocijenio je da je ulazak Bugarske u EU 2007. moguć, ako zemlja ispuni "prioritet nad prioritetima", a to je da provede reformu sudstva.
"Na cilj biste trebali stići 1. siječnja 2007., uz uvjet da se uklone utvrđeni nedostatci, napose glede reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije", rekao je Barroso.
U izvješću koje je u utorak podnijela u Europskom parlamentu, Komisija je do listopada odgodila odluku o ulasku Rumunjske i Bugarske u EU u 2007. ili u 2008.
Barroso koji je u pratnji europskog povjerenika za proširenje Ollija Rehna odmah doputovao u posjet dvjema zemljama potvrdio je da će se njihovi rezultati procijeniti u listopadu "prema zaslugama svake od njih".
Rehn je pozvao na kontinuirane napore u osiguranju kontrole kvalitete prehrambene proizvodnje i prihvaćanje europskog sustava poljoprivrednih subvencija. "Želimo jaču poruku o nula toleranciji prema korupciji na najvišoj političkoj razini", dodao je Rehn.
Bugarski premijer Sergej Stanišev i predsjednik Georgij Parvanov izrazili su uvjerenje da će suradnja s Europskom komisijom planirana sljedećih mjeseci pomoći Bugarskoj da ispuni potrebne preduvjete za ulazak u EU 2007. godine.
Bugarska vlada će udvostručiti svoje napore s obzirom na rok koji je pred njom, rekao je Stanišev. Proglasivši "potpunu mobilizaciju", socijalistički premijer Sergej Stanišev obećao je "teška vremena onima koji su se navikli da krše propise i žive u korupciji i kriminalu".
Europska povjerenica za vanjsku politiku Benita Ferrero-Waldner rekla je u srijedu govoreći za njemački radio da će se proširenje Unije 2007. dogoditi unatoč konstatiranim deficitima u nekim područjima reforme.
"Vjerujem da je vrlo važno pokazati tim zemljama da im nećemo zalupiti vrata pred nosom, nego da ćemo im otvoriti vrata - a mi smo to učinili, premda smo istodobno upozoravajući podigli kažiprst", rekla je Ferrero-Waldner bavarskom radiju.