Projekt EGEE-II, drugi dio velikog europskog projekta, pokrenut je u sklopu 6. okvirnog programa Europske unije (6th Framework Programme) radi uspostave europske grid infrastrukture kao potpore europskim istraživačima.
Grid je računalna okolina koja omogućuje ujedinjavanje zemljopisno rasprostranjenih računalnih resursa u superračunalo, a mora osigurati ujedinjavanje heterogenih računalnih resursa.
Grid će najveću primjenu imati u znanstvenoj zajednici, i to za aplikacije koje zahtijevaju veliku računalnu snagu. Primjeri znanstvenih aplikacija su: aplikacije iz područja fizike čestica, analiza klime i različite biomedicinske aplikacije.
Osim primjene u znanosti i velike tvrtke pokazuju zanimanje za razvoj tzv. enterprise gridova koji će im omogućiti da integriraju svoje računalne sustave i tako povećaju iskorištenost resursa.
U priopćenju se ističe da je samo sedam dana nakon službenog početka projekta u SRCU završena instalacija prvoga hrvatskog sjedišta pod nazivom egee.srce.hr. Nakon uspješno provedene certifikacije sjedište radi od 10. travnja, a sastoji od šest poslužitelja s četiri procesorske jezgre. Uz računalnu moć, sjedište korisnicima pruža poslužitelj s podatcima kapaciteta 500GB, ističe SRCE.
Sjedište egee.srce.hr prvo je od tri dogovorena hrvatska sjedišta u EGEE, a ostala sjedišta bit će u Institutu "Ruđer Bošković" i na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) Sveučilišta u Splitu.
Hrvatska u projektu EGEE sudjeluje preko organizacijskog modela "Joint Research Unit" (JRU), gdje SRCE ima ulogu koordinatora još dvije institucije na projektu. Iz SRCA napominju da je uspješnom procesu uključivanja u projekt bitno pridonijelo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa tako što je osiguralo novac za tri računalna sjedišta i njihovo dvogodišnje održavanje.
Više informacija o EGEE može se pronaći na internetskim stranicama: http://www.eu-egee.org, a o samom procesu uključivanja Hrvatske u EGEE može se pogledati na adresi http://www.srce.hr/international/egee/.