FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Komisija traži dodatno vrijeme za europski ustav

BRUXELLES,, 10. svibnja 2006. (Hina) - Predsjednik Europske komisijeJose Manuel Barroso zatražio je u srijedu u Bruxellesu dodatno vrijemeza rješavanje ustavne krize u EU, ali da se u međuvremenu trebaokrenuti konkretnim akcijama kako bi se postigli konkretni rezultati.
BRUXELLES,, 10. svibnja 2006. (Hina) - Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso zatražio je u srijedu u Bruxellesu dodatno vrijeme za rješavanje ustavne krize u EU, ali da se u međuvremenu treba okrenuti konkretnim akcijama kako bi se postigli konkretni rezultati.

"Europski čelnici bi se trebali usmjeriti na to da retoriku pretoče u stvarnost", rekao je Barroso, predstavljajući dokument o budućnosti Europe, koji će biti doprinos Komsije raspravi o toj temi na summitu EU-a u lipnju.

"Ustavu trebamo dati još jednu priliku, ali nam treba još vremena za raspravu", rekao je Barroso. U lipnju ove godine istječe jednogodišnja "pauza za razmišljanje", koju su proglasili europski čelnici lanjskog lipnja nakon što je europski ustav propao na referendumima u Francuskoj i Nizozemskoj. Ustav je dosad ratificiralo 15 od 25 zemalja članica.

Barroso je pozvao čelnike EU-a da sljedeće godine, kada pada 50. obljetnica potpisivanja Rimskih sporazuma, potpišu "svečanu deklaraciju" u kojoj bi se obvezali da će raditi na proklamiranim ciljevima.

"Prva etapa u traženju institucionalnog rješenja trebala bi biti svečana politička deklaracija u kojoj bi se utvrdili ne samo načela i ciljevi nego i obveze", rekao je Barroso.

Predsjednik Komisije smatra da će prava prigoda za rješavanje institucionalne krize biti u razdoblju 2008.-2009. godine, kada će se pristupiti temeljitoj reviziji financiranja EU-a.

"Ta dva pitanju su povezana. Kada razgovaramo o proračunu, razgovoramo i o političkim i institucionalnim pitanjima", rekao je.

Dok se ne steknu uvjeti za institucionalno rješenje, Komisija je iznijela niz prijedloga, koje bi trebale uvjeriti građane u koristi EU-a, a što bi onda olakšalo da se takvo rješenje i pronađe.

Među tim prijedlozima je i rad na uklanjanju svih barijera funkcioniranju jedinstvenog tržišta. U tu svrhu, Komisija će sljedeće godine dostaviti Vijeću i Parlamentu izviješće o jedinstvenom tržištu za 21. stoljeće s konkretnim prijedlozima za buduće djelovanje.

Također se predlaže poboljšanje procesa odlučivanja u području pravosuđa, slobode i sigurnosti, u kojem se u ovom trenutku odlučuje jednoglasno, što znači da svaka članica ima pravo veta. Barroso je rekao da postojeće odredbe iz Sporazuma iz Amsterdama iz 1966. omogućavaju da se pravosudna suradnja u kaznenim stvarima premjeste iz nadležnosti država članica u nadležnost Zajednice.

Sljedeći prijedlog odnosi se na daljnje proširenje EU-a. Komisija ističe da EU mora poštovati obveze koje preuzela u vezi s proširenjem, ali da istodobno postoji potreba za raspravom o budućim proširenjima i što ona znače za Uniju kao cjelinu.

Komisija je najavila da će potaknuti raspravu o dodanoj vrijednosti koju proširenje donosi Uniji i o njezinoj sposobnosti da prima nove članice. Također je najavila da će krajem ove godine, prije summita EU-a u prosincu objaviti strategiju proširenja.

Barroso je također, između ostalog, najavio bolju suradnju s nacionalnim parlamentima zemalja članica, obećavši da će njima biti izravno dostavljani svi zakonski prijedlozi Europske komisije.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙