Utvrđeno je da je nacrt na internet postavljen u petak, što mnogi nisu ni znali, a i oni koji jesu ocijenili su da je dva dana premalo da bi se tekst od oko 60 stranica dobro proučio i o njemu danas raspravljalo.
Predstavnici civilnog društva su, među ostalim, nezadovoljni i činjenicom da se javna rasprava, također zbog kratkoće rokova, organizira samo u četiri velika hrvatska grada, a ne i u manjim mjestima. Istaknuli su kako strahuju da će ta strategija Vladi poslužiti kao okvir za uvođenje nadzora nad civilnim društvom te da će sadašnji tekst, koji je izradila radna skupina uz velik doprinos predstavnika civilnog društva, biti znatno promijenjen doradbom u ministarstvima. Predstavnici radne skupine utvrdili su da će odustati od teksta ako bude bitno drukčiji od sadašnjeg, kazao je član skupine Vjeran Piršić.
Civilni aktivist Igor Bajok, koji je sudjelovao u radu radne skupine, pozvao je u ulozi voditelja skupa okupljene i sve druge predstavnike civilnog društva da prouče nacrt na internetskoj stranici http://strategija.civilnodrustvo.hr te da na tamošnjem forumu iznesu sve primjedbe do 16. svibnja, koji je za sada krajnji rok za javnu raspravu koji je odredila Vlada. Ocijenio je da je taj tekst unatoč svemu napredak za razvoj civilnog društva, kazavši da su ga i stručnjaci ocijenili dobrim za razvoj civilnog društva.
Nacrt je izradila radna skupina u kojoj je polovica članova iz Vlade i državne uprave, a polovica iz sektora civilnog društva. U izradbu teksta uključeno je i 50-ak stručnjaka za razna područja. Dokument će nakon javne rasprave razmotriti mjerodavna ministarstva, a nakon toga bit će dostavljen u saborsku proceduru na prihvaćanje.
Sljedećih dana javna se rasprava održava u Osijeku, Splitu i Zagrebu.
(Hina) xdsil yvkn