FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Opatija: znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin

Opatija: znanstveno-stručni susret stručnjaka za plinOPATIJA, 3. svibnja 2006. (Hina) - Predsjednik Hrvatske stručneudruge za plin (HSUP) Miljenko Šunić kazao je danas na skupustručnjaka za plin u Opatiji da od plinskih projekata neće biti ništaako cijena plina ne bude primjereno veća, ako već ne može bititržišna.
OPATIJA, 3. svibnja 2006. (Hina) - Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP) Miljenko Šunić kazao je danas na skupu stručnjaka za plin u Opatiji da od plinskih projekata neće biti ništa ako cijena plina ne bude primjereno veća, ako već ne može biti tržišna.

Na upit novinara državni tajnik za gospodarstvo Vladimir Vranković rekao je da ne vjeruje da će do kraja ove godine doći do povećanja cijene plina, ali da će, ako dođe do poremećaja na tržištu, biti manjih korekcija cijena.

Govoreći na međunarodnom znanstveno-stručnom susretu stručnjaka za plin, koji je danas počeo u Opatiji, Šunić je naveo da od zemalja u okruženju i Europi samo Srbija i Crna Gora imaju nižu cijenu plina nego Hrvatska.

Na skupu, koji se održava do 5. svibnja, sudjeluje više stotina stručnjaka, predstavnika tvrtaka i ustanova.

Državni tajnik za gospodarstvo Vladimir Vranković iznio je osnovu energetske strategije Hrvatske koja obuhvaća plinofikaciju cijele države, povećanje dobavnih pravaca plina s jednog na dva pravca (prema Mađarskoj i plinovodom od Pule) te istraživanje mogućnosti izgradnje terminala za ukapljeni naftni plin (LNG).

Hrvatska ima šansu postati raskrižje energetskih puteva za plin i naftu u ovom dijelu Europe, kazao je Vranković. Dodao je da u Ministarstvu nisu zadovoljni dinamikom modernizacije rafinerija.

Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina složio se da Hrvatska treba postati energetsko raskrižje te je ocijenio da bi ono bilo u Primorsko-goranskoj županiji koja bi, kako je rekao, trebala dobiti LNG terminal, njome će proći plinovod od Pule do Karlovca, kao i krak plinovoda prema Dalmaciji.

Komadina je kazao da se osim plinofikacije govori i o proizvodnji struje, odnosno da se spominje izgradnja elektrane na ugljen u Labinu i plinske elektrane u Omišlju. To bi značilo da bi na ovom području, pored elektrane na mazut u Urinju, bile ukupno tri elektrane, što je za Županiju neprihvatljiv scenarij, rekao je.

Ako se na tom području planira izgradnja LNG teminala, Županija traži da se prirodni plin koristi u proizvodnji u Ininoj rafineriji u Urinju, termoelektrani u Urinju i u pogonima Dine Petrokemije u Omišlju, rekao je Komadina te dodao da o lokaciji LNG terminala treba odlučiti struka.

Predsjednik Uprave INE Tomislav Dragičević ocijenio je da će se potražnja za plinom u svijetu u sljedećih 30-ak godina udvostručiti te da će dominantnu ulogu u opskrbi plinom imati uglavnom zemlje koje nemaju stabilne društvene sustave.

Opskrba hrvatskog tržišta prirodnim plinom ovisit će o ispravnoj politici cijena, a Hrvatska se mora uključiti u europsku plinsku i naftnu mrežu, kazao je.

Predsjednik Uprave Plinacroa Branko Radošević naveo je na konferenciji za novinare da bi prema planu razvoja plinskog sustava, osim izgradnje plinovoda od Pule do Karlovca te do Slavonskog Broda do kraja 2006., do 2010. trebao biti izgrađen plinovod do Splita, a do 2012. i plinovod od Slavonskog Broda do Donjeg Miholjca.

Do tada bi trebao biti ostvaren i projekt LNG terminala, rekao je te najavio da će se strategija razvoja mijenjati radi novih spoznaja i stalnih promjena. U sljedećem razdoblju razmotrit će se i isplativost izgradnje nastavka plinovoda od Splita do Dubrovnika.

Stručni skup organizirala je HSUP, a generalni pokrovitelj i partner je INA d.d.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙