Do podneva je tečaj dolara oslabio 0,3 posto prema britanskoj funti, koja stoji 1,8384 dolara, popevši se tijekom dana na 1,8477 dolara. Spustio se i 0,2 posto prema euru, kojim se trguje po 1,2642 dolara. Istodobno, pojeftinio je i 0,3 posto u odnosu na jen, pa stoji 113,26 jena. Švicarski franak poskupio je 0,2 posto prema dolaru, na 1,2354 franka za dolar.
Tržišta željno iščekuju novi podatak o indeksu aktivnosti u američkom uslužnom sektoru u travnju, te narudžbe američkim tvornicama u ožujku.
Najveća promjena tečaja zabilježena je kod australskog dolara, koji je poskočio gotovo jedan posto prema američkom dolaru, na najvišu razinu u zadnjih sedam i pol mjeseci. Iza toga leži odluka australske središnje banke o podizanju kamatnih stopa za 0,25 postotnih bodova, na 5,75 posto.
Izgledi za rastom kamatnih stopa pozitivni su za euro. Posljednji snažni gospodarski pokazatelji zacementirali su očekivanja o zaoštravanju monetarne politike u eurozoni, te u nešto manjoj mjeri u Britaniji, gdje očekivanja o daljnjem spuštanju kamatnih stopa ubrzano blijede.
"Trenutno je protiv američkog dolara mnogo stvari u igri - snažni gospodarski pokazatelji u eurozoni, australsko podizanje kamatnih stopa. Nadalje, Fed je gotovo blizu vrhunca ciklusa zaoštravanja monetarne politike, dok je taj ciklus u Europi tek započeo a u Japanu se sprema", ocijenio je Jan Lambregts, čelnik istraživanja u Rabobanku.
U međuvremenu, švicarska valuta dobiva poticaj od averzije ulagača prema riziku u uvjetima visokih cijena nafte i rastućih geopolitičkih tenzija oko iranskog nuklearnog programa. Nadalje, guverner tamošnje središnje banke Jean-Pierre Roth u intervjuu za jedan list kazao je da bi švicarsko gospodarstvo moglo ubrzati rast te da skupa nafta ne pritišće gospodarske aktivnosti. To sve ojačalo je tečaj 'švicarca' i prema euru, na 1,5622 franka za euro, najviše u zadnja dva mjeseca.