"Došao je dugo očekivani dan, povijesni dan kad će Bolivija preuzeti kontrolu nad svojim prirodnim izvorima energije", rekao je Morales tijekom proslave 1. svibnja, prenosi Reuters.
"Država preuzima vlasništo i kontrolu tih izvora", rekao je Morales. On je kazao da će nalazišta prijeći u nadležnost državne tvrtke YPFB.
Rješenje nalaže stranim kompanijama novu podjelu naftnih prihoda, rezervirajući dio od 82 posto za državu. Rok za potpisivanje novih ugovora je 180 dana.
Strane kompanije koje ne potpišu nove ugovore neće moći nastaviti raditi u zemlji, upozorio je Morales naglasivši da namjerava "provesti pravu nacionalizaciju" kako bi podigao bolivijsko gospodarstvo.
Ta se mjera odnosi na oko 26 stranih kompanija među kojima su španjolska Repsol, francuska Total, američka Exxon, britanska British Gas, brazilska Petrobras koje nakon Venezuele drže druge rezerve plina u Južnoj Americi procijenjene na oko 1.550 milijardi m3.
Televizija je prikazala pripadnike vojske i policije kako čuvaju postrojenja i urede u nalaziština u Santa Cruzu, na istoku zemlje. Potpredsjednik Alvaro Garcia Linera izjavio je da su pripadnici snaga reda i vojske poslani na 56 lokacija u cijeloj zemlji, navodi agencija AP.
"To je tek početak...sutra ili dan poslije na red će doći rude, zatim šumarski sektor a na kraju svi prirodni izvori za koje su se borili naši preci", najavio je bolivijski predsjednik.
Bolivija, koja proizvodi 40.000 barela nafte dnevno, je najsiromašnija zemlja Južne Amerike čijih je 70 posto stanovništva zahvaćeno siromaštvom. Iskorištavanje nafte i plina predstavlja 15 posto bruto nacionalnog proizvoda, prenosi AFP.