Zaključili su da će Poglavarstvu podastrijeti sve primjedbe, prijedloge i pitanja što su predstavnici udruga iznijeli u današnjoj petosatnoj raspravi o teškoćama i skrbi za invalidne osobe kako bi ih se moglo ugraditi u prijedlog nove strategije.
Predstavnici raznih udruga invalidnih osoba i djece s teškoćama u razvoju pohvalili su rad gradonačelnika Milana Bandića i njegova tima u Poglavarstvu na učinjenom, ali su upozorili i na teškoće, od fizičkih zapreka, otežana integriranja djece s teškoćama u razvoju u vrtiće i škole, zapošljavanja invalidnih osoba, novčanih i prostornih teškoća do najtežih - "problema u glavama ljudi".
Državna tajnica Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Dorica Nikolić kazala je kako se "čini što je moguće u ovom trenutku jer nismo zemlja visoka standarda, a mjeru dopusta do sedme godine djeteta s teškoćama u razvoju i pola radnog vremena za roditelje nema ni jedna zemlja EU".
Najavila je da Ministarstvo razmatra mogućnosti pomoći roditeljima koji se moraju 24 sata brinuti za dijete s teškoćama u razvoju, te kako će predložiti promjenu Zakona o radu da bi se djetetu omogućila integracija u društvu i da ne mora biti izolirano u domu.
U ime Kluba HDZ-a i HSLS-a zastupnica Margareta Mađerić poduprla je Izvješće i provedbene mjere te rekla da je za 80.119 invalidnih osoba u Zagrebu najpotrebnije osigurati dostupnost institucija, ustanova, škola i fakulteta te se založila za prilagodbu Doma športova i gradnju doma na Kajzerici.
U ime Kluba HSP-a Pero Kovačević izrazio je nezadovoljstvo Izvješćem, ustvrdivši kako ga je jednostrano izradilo Poglavarstvo te kako bi bilo "realno da se dobilo izvješće svake radne skupine i Povjerenstva".
Morana Paliković-Gruden (HNS) prigovorila je što se u Izvješću ne vidi broj korisnika za pojedini program, način provedbe i količina utrošena novca, rekavši da bi u sljedećem izvješću htjela pročitati da je zapošljavanje invalidnih osoba najvažnija tema.
Joško Morić (DC) podupro je Izvješće, uz ocjenu da mu nedostaje više odlučnosti za rješavanje problema invalidnih osoba.
Gradonačelnik Milan Bandić u završnoj je riječi nakon rasprave zastupnika i predstavnika udruga rekao kako drži da su zajednički učinili mnogo te da mogu i više. Najavio je da će radna skupina sročiti zaključke s tematske sjednice koji će biti naputak za provedbu prema invalidnim osobama. Najavio je i da će do 30. lipnja biti izrađeni novi kriteriji za dodjelu prostora udrugama koje se brinu za invalidne osobe, a 1. listopada ni jedna od njih ne će biti bez prostora.
Rekao je da se u uklanjanju fizičkih zapreka učinilo mnogo, ali da se mora više. Treba odmah djelovati ako su zgrade izgrađene bez pristupa za invalide, upozorio je i predložio da se Gradski ureda za zdravstvo uvede posebna stavka za tu vrstu udruga kako bi njihovo financiranje bilo jasno.