Predsjednici Albanije, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Rumunjske i Srbije sastanak, posvećen suradnji država regije u gospodarstvu i turizmu, završili usvajanjem zajedničke izjave koja naglašava snažnu europsku perspektivu regije.
"Mogu reći da se krećemo u pozitivnom smjeru i što se tiče opće sigurnosne i gospodarske suradnje i demokratskog razvoja u svakoj od zemalja", kazao je Mesić u svome izlaganju.
Za dobar smjer jugoistoka Europe zaslužna su i nastojanja svih zemalja da usvoje europske standarde ponašanja i donošenja zakona kroz europske mehanizme, ocijenio je hrvatski predsjednik u svome obraćanju.
"Ako ta regulativa bude vrijedila i s jedne i s druge i s treće strane granice, ako nacionalne manjine budu most suradnje i ako budu povezivale države, onda ćemo vrlo brzo dobiti ovaj naš prostor jugoistoka Europe kao zonu dobre suradnje ali i zonu apsolutne sigurnosti", istaknuo je nadalje Mesić.
U svome obraćanju hrvatski predsjednik dotaknuo se i statusa Kosova, skorašnjeg referenduma u Crnoj Gori kao i neprihvaćanja ustavnih promjena u BiH.
"Donošenje konačnih ustavnih rješenja, traženje adekvatnog međunarodno-pravnog subjektiviteta ne smije dovesti do novih kriza i to je od presudne važnosti bez obzira ima li još nekih političkih snaga koje priželjkuju sukobe. Ta pitanja možemo riješiti na demokratski način i u skladu s međunarodnom zajednicom i smatram da nam upravo europski okvir omogućava kvalitetniju suradnju", kazao je.
Predsjednik Stjepan Mesić na marginama skupa održao je bilateralne susrete s predsjednicima Albanije i Srbije.
Predsjednik Mesić i njegov albanski domaćin Alfred Moisiju razgovarali su o daljnjem unaprjeđenju suradnje, kao i o potrebi otvaranja vodenog puta Jadranom s ciljem povezivanja luka dviju zemalja, rekao je hrvatski predsjednik u izjavi za novinare. Mesić i Moisiju su se složili da je glavna pretpostavka za jačanje gospodarske suradnje liberalizacija viznog režima.
Tijekom sastanka s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem dotaknuta su politička pitanja u regiji, a posebice je razmotreno pitanje nacionalnih manjina i srpskih povratnika u Hrvatsku, te čestih incidenata povezanih upravo s njima, rekao je Mesić. Dvojica predsjednika su se složila da napadi na povratnike moraju prestati te da hrvatske pravne institucije moraju odigrati svoju ulogu u tome.