Milijun izgubljenih radnih dana uzrokovalo je štetu koja se procjenjuje na 302 milijuna kuna, upozorio je predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske (URSH) Boris Kunst na konferenciji za novinare, sazvane u povodu Dana međunarodne komemoracije za umrle i ozlijeđene radnike koji se obilježava 28. travnja. Poručio je poslodavcima da im je puno jeftinije ulaganje u zaštitu na radu jer su zbog tako velikog broja ozljeda na radu i oni na gubitku.
URSH je u povodu Dana međunarodne komemoracije za umrle i ozlijeđene radnike uputio pismo Vladi u kojem ističe da samo prihvaćanje direktiva i standarda Europske unije (EU) može dovesti do boljih i sigurnijih uvjeta rada.
No, rad na prihvaćanju europskih standarda svodi se samo na normativno usklađivanje zakonodavstva, bez analize stvarnih troškova i mogućih posljedica za poslodavce i radnike. Iz hrvatskih odgovora na upitnik Europske komisije vidljivo je da s tim nisu upoznati ni hrvatski pregovarači, ocjenjuju u URSH-u.
Stoga od Vlade traže detaljnu analizu što će za hrvatsko gospodarstvo značiti 30 direktiva EU-a o zaštiti na radu, čija bi provedba, prema procjenama, trebala Hrvatsku stajati 31 milijardu kuna.
Ako se to ne učini, upozorava pravna savjetnica URSH-a Dušanka Marinković Drača, Hrvatska bi uslijed nelojalne konkurencije, zbog starosti tehnologije i loših radnih uvjeta, mogla izgubiti 25.000 radnih mjesta.
Vlada mora odgovoriti koliki broj radnih mjesta u Hrvatskoj ne odgovara direktivama EU-a, što poslodavci i u kojem roku moraju učiniti u tom prilagođavanju, te što će se dogoditi ako to ne učine, kazala je Drača.