Sloboda tiska je zajamčena Ustavom, ali su mediji u Hrvatskoj još uvijek povremeno pod utjecajem različitih političkih i ekonomskih interesa, ocijenio je Freedom House u četvrtak.
U godišnjem izvješću "Sloboda tiska 2006: globalni pregled neovisnosti medija" organizacija je ocijenila stupanj slobode medija u 2005. u 194 zemlje svijeta.
Hrvatska je na svjetskoj ljestvici zauzela 85. mjesto zajedno s Brazilom, Istočnim Timorom i Peruom. U prošlogodišnjem izvješću Hrvatska je bila na 82. mjestu.
U kategorijama zakonskih uvjeta u kojima djeluju mediji, političkih utjecaja na izvješćivanje i dostupnost informacija te ekonomskih pritisaka na sadržaj i širenje vijesti, Hrvatska je dobila ukupno 39 bodova i smještena je u kategoriju zemalja s djelomično slobodnim medijima.
Kleveta je u Hrvatskoj i dalje kažnjiva novčanim globama, kaže Freedom House, a u nekim slučajevima i zatvorom. Prošlogodišnje izmjene Kaznenog zakonika, ublažile su opasnost od progona za klevetu dekriminaliziravši je osim u slučaju kada se radi o namjeri da se našteti nečijem ugledu, izvijestila je organizacija. Ipak, ove reforme se ne provode u cjelosti jer ih neki suci teško prihvaćaju, dodaje Freedom House.
Freedom House navodi prošlogodišnje slučajeve novinarke Novog lista Slavice Mrkić Modrić koja je dobila dva mjeseca zatvora uvjetno na godinu dana zbog satiričnog članka o predstojniku ureda riječkog gradonačelnika te pisca Predraga Matvejevića koji je dobio pet mjeseci uvjetno jer je u članku iz 2001. optužio neke novinare za širenje nacionalne mržnje za vrijeme predsjednika Franje Tuđmana.
Freedom House ocjenjuje da su ratni zločini i dalje osjetljiva tema u Hrvatskoj te da se novinari suočavaju s pritiskom i zastrašivanjem ako izvješćujući stave u pitanje moralnu čistoću uloge Hrvatske u ratu.
Navodi se slučaj urednika Feral Tribunea Drage Hedla koji je primio prijetnje smrću za članak o bivšem hrvatskom vojniku koji je priznao mučenje i ubijanje srpskih civila. Tu je i urednik na Hrvatskoj televiziji Denis Latin koji je, tvrdi Freedom House, smijenjen nakon što je u Latinici dopustio kritička stajališta o ulozi Hrvata i vraćen tek nakon javne kampanje.
Freedom House ocjenjuje da vlasnici medija u Hrvatskoj sve više koriste medije za promicanje svojih poslovnih i političkih interesa. Oni ponekad smatraju da je za njihove poslove korisno činiti usluge nekim vladinim dužnosnicima i gajiti dobre odnose s vladom te zato vrše pritisak na novinare koji rade u njihovim medijskim kućama da pišu u skladu s njihovim političkim nazorima, kaže izvješće.
Na ljestvici zemalja središnje i istočne Europe te bivšeg Sovjetskog Saveza Hrvatska je zadržala prošlogodišnje 10. mjesto, iza Bugarske, a ispred Srbije i Crne Gore čiji su mediji također klasificirani kao djelomično slobodni.
Freedom House u izvješću ocjenjuje stupanj slobode medija u pojedinoj zemlji dajući joj ocjenu od nula do 100 u kategorijama, zakonskih uvjeta, političke i ekonomske klime. Što je manja ocjena, mediji su slobodniji. Zemlje s ukupnom ocjenom od 0 do 30 imaju slobodne medije, između 31 i 60 djelomično slobodne, a od 61 do 100 neslobodne.