''General Praljak svojim je izlaganjam o ratu u BiH uzvratio na napad tužitelja na Hrvatsku. On je danas govorio za Hrvatsku, branio Hrvatsku puno više nego što ona brani njega, u smislu pružanja pomoći, davanje dokumenata i otvaranja arhiva'', kazao je Karnavas, branitelj prvooptuženog Jadranka Prlića na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne.
General Praljak danas je iskoristio pravo da na početku suđenja kao optuženi da tzv. izjavu bez prisege, održavši u sudnici četverosatnu ''power point'' prezentaciju u kojoj je objasnio genezu i posljedice hrvatsko-bošnjačkog sukoba u BiH, kroz drugačiji, širi i sveobuhvatniji pristup od onog koji je u uvodu iznio tužitelj.
Posebno je istaknuo pomoć koju je Hrvatska tijekom cijelog rata pružala BiH, od prihvata desetaka tisuća izbjeglica, preko dostave oružja, streljiva i opreme do zajedničkih vojnih operacija.
''Mislim da je Praljak promjenio smjer plime, pružio drugu perspektivu. Jasno je da je Hrvatska bila aktivna u pružanju pomoći Bošnjacima na svim razinama'', kazao je Karnavas.
Praljkovo izlaganje, praćeno zemljovidima, fotografijama i video snimkama, članovi sudskog vijeća pratili su s vidnim zanimanjem.
Karnavas je ocijenio kako je prezentacija bila ''izuzetno korisna za suce i puna do sada nepoznatih i korisnih informacija''.
Praljkov odvjetnik Božo Kovačić ocijenio je kako je izlaganje njegovog branjenika bilo korisno za obranu u cjelini i da je postiglo cilj da suci dobiju ''drugu dimenziju i drugu stranu medalje''. Također je naglasio da će prezentacija ubrzati ''proces učenja'' o događanjima iz optužnice, koji postoji na svakom suđenju.
Branitelji u istom predmetu, Senka Nožica i Fahrudin Ibrišimović, također su ocijenili Praljkov istup korisnim za obranu u cjelini, posebno za obranu protiv koncepta ''udruženog zločinačkog pothvata''.
Suđenje Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Valentinu Čoriću, Berislavu Pušiću i generalima Milivoju Petkoviću i Slobodanu Praljku, optuženima za etničko čišćenje Herceg Bosne, nastavlja se idući utorak.