"Prema planu od 10 točaka, mi namjeravamo izvesti dokaze optužbe za jednu kalendarsku godinu uz uvjet da se zasjeda 48 tjedana, pet dana tjedno, po 4,5 sata dnevno", kazala je Del Ponte na predraspravnoj konferenciji dan uoči početka suđenja.
Tužiteljstvo namjerava uživo izvesti 180 od 400 najavljenih svjedoka, a dio njih uz uvođenje pisanog iskaza s protuispitivanjem. Kao druge novitete iz plana najavila je 14 dosjea o bazi zločina.
"To je monumentalna, herkulovska zadaća", ocijenio je odvjetnik Michael Karnavas, branitelj prvooptuženog Jadranka Prlića, po kojemu suđenje neće biti kraće od tri godine bez izmjena optužnice.
Upozorio je kako je optužnica preširoka i neprecizna, da se optuženi terete alternativno i po svim oblicima kaznene odgovornosti, što je neprimjereno pravu i praksi ICTY-a.
"Ovdje se zapravo sudi vladi RH, pokojnom predsjedniku Franji Tuđmanu, pokojnom ministru Gojku Šušku, generalu Janku Bobetku. Svim članovima HDZ-a i HVO-a, znanim i neznanima", kritizirao je Prlićev američki odvjetnik.
Naglasio je kako bi zadržavanjem samo onih oblika odgovornosti koji se mogu dokazati, sigurno otpala polovica optužnice.
Njegovim kritikama i zahtjevima za izmjenu optužnice pridružili su se i ostali branitelji. Božo Kovačić upozorio je na probleme vezane uz uporabu dosjea baze zločina, dok je Fahrudin Ibrišimović izračunao kako će optužbi već za prvih 16 svjedoka trebati 60 radnih sati, odnosno 25 posto ukupnog vremena od 450 sati, čime plan pada u vodu.
Vidno ljuta i uz gestikuliranje, Del Ponte je kazala da "optužnicu sastavlja tužitelj i da nije na obrani govoriti kako se piše optužnica".
"Od nas se ne traži pravda 'a la carte'. Ja imam mandat Vijeća sigurnosti da se sudi visokim vojnim i političkim dužnosnicima. Ja sam napisala optužnicu i vi ju imate. Ona vam se ne sviđa, ali ona je tu i ja ću dokazati ono što u njoj piše", naglasila je.
"Dame i gospodo odvjetnici, nemojte mi govoriti to što govorite", rekla je Del Ponte braniteljima, pročitala im neka pravila iz Pravilnika o postupku i dokazima ICTY-a te ih pozvala da ih poštuju kako bi se suđenje odvijalo učinkovito.
Šestorica bivših političkih i vojnih čelnika Herceg-Bosne, optuženih za etničko čišćenje Bošnjaka 1993./94. - Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Valentin Čorić, Berislav Pušić, Milivoj Petković i Slobodan Praljak na sjednici su se izjasnili o zdravstvenom stanju i načinu na koji žele da ih se oslovljava. Kazali su kako su jutros imali liječnički pregled u pritvoru, te da ih je većina dobrog zdravlja izuzev Pušića. On i Čorić su se požalili kako tijekom boravka na privremenoj slobodi u Hrvatskoj nisu imali zdravstveno osiguranje.
Nitko nije zatražio neko posebno oslovljavanje, izuzev Praljka, po kojemu to mora biti "general pukovniče Slobodan Praljak", no sudac Antonetti mu se zahvalio na prijedlogu oslovivši ga s "gospodine Praljak".