FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Posjet Condoleezze Rice Turskoj

ANKARA, 25. travnja 2006. (Hina) - Američka državna tajnica CondoleezzaRice je u utorak poslijepodne, neposredno po dolasku iz Atene uAnkaru, počela razgovore sa svojim domaćinima o vrlo složenimproblemima koji trenutačno opterećuju američko-turske odnose, naročitou regiji Bliskog istoka.
ANKARA, 25. travnja 2006. (Hina) - Američka državna tajnica Condoleezza Rice je u utorak poslijepodne, neposredno po dolasku iz Atene u Ankaru, počela razgovore sa svojim domaćinima o vrlo složenim problemima koji trenutačno opterećuju američko-turske odnose, naročito u regiji Bliskog istoka.

Takvo raspoloženje pokazali su i prosvjedi na ulicama Ankare, ali i Istanbula - sudionici demonstracija uzvikivali su slogane kojima se osuđuje američka politika u Iraku i drugim dijelovima svijeta.

Unatoč tome, Rice i njezin turski domaćin potpredsjednik vlade i šef diplomacije Abdullah Gul nastojali su, kako se saznaje, ustanoviti "novu osovinu" u odnosima dvije zemlje i približiti zajedničke strateške interese u regiji.

Odnosi Ankare i Washingtona ozbiljno su poljuljani početkom 2003. kada je turski parlament odbio dozvoliti Amerikancima invaziju na susjedni Irak sa svog teritorija.

Turska je pokazala iznimnu osjetljivost naročito kada je u pitanju sjever Iraka na kojem se nalaze baze militanata zabranjene marksističke Kurdske radničke stranke (PKK).

Postoje mnogi znaci da je Washington pristao na dostavu satelitskih informacija o pokretima kurdskih gerilaca turskim snagama sigurnosti. Službena Ankara se također oštro protivi nastojanju iračkih Kurda da u svoj teritorijalni sustav uključe područje Kirkuka gdje se nalazi oko 5 posto svjetskih rezervi najkvalitetnije nafte.

Inače, na jugoistok zemlje upućene su elitne turske postrojbe s oko 240.000 vojnika, a glavni stožer kopnenih snaga se privremeno preselio u tamošnji grad Sirnak. Amerikanci su se dosad vrlo energično protivili upadima turskih trupa na irački teritorij.

Rice i Gul su značajnu pozornost posvetili "iranskim nuklearnim prijetnjama". Turska strana je, kako se tvrdi, ostala naklonjena da se rješenje sukoba Teherana i Washingtona, odnosno s međunarodnom zajednicom nađe za pregovaračkim stolom.

Američka strana izrazila je duboku razočaranost posjetom visokih dužnosnika Hamasa Turskoj, do kojeg je došlo u veljači. Zamjetno je međutim da se s posjetom Rice poklopio i posjet palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa koji je u utorak razgovarao s turskim premijerom Recepom Tayyipom Erdoganom. Nije međutim još poznato hoće li se Rice tijekom posjeta Ankari sastati s palestinskim čelnikom.

Američka državna tajnica nastavit će svoj posjet Ankari razgovorima s predsjednikom Turske Ahmetom Necdetom Sezerom i premijerom Erdoganom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙