"Već na Brijunima su Janša i Sanader, unatoč jako slabim odnosima, s velikom pompom i uz nekritički odaziv medija najavili formiranje nove, europske i civilizirane politike međudržavnih odnosa. No, slijedećih deset mjeseci punih incidenata i prosvjednih nota dokazalo je da se na Brijunima radilo o pukoj retorici dviju inače ideološki srodnih vlada kojom nisu uspjele uvjeriti javnost", navodi u komentaru ljubljanskog lista bližeg opozicijskim strankama lijevog centra komentator Zoran Senkovič.
Incident s Jorasom i njegov spektakularan pad u kanal međudržavne je odnose opet doveo "na najnižu razinu", navodi "Dnevnikov" komentator, dodajući da od obećanja dviju vlada na Brijunima da će se incidenti izbjegavati nije ostalo ništa.
"Od pustih obećanja, izbjegavanja incidenata, suradnje lokalnih vlasti u spornim pitanjima, te intenzivnog rada povijesnih i drugih povjerenstava, ponašanja u europskom duhu i još koječega što spada u bogatu tradiciju političkog verbalnog otpada, godinu dana nakon Brijuna nije ostalo gotovo ništa, osim betonskih vaza za cvijeće kojima je Jorasu nakon incidenta zapriječena uporaba njegove staze kojom se vozio mimo hrvatske policije i carine", navodi "Dnevnik".
Nakon svega što se u zadnjih godinu dana događalo dvije bi strane morale nešto promijeniti, ocjenjuje ljubljanski list.
"Nakon brijunskog sastanka vlada i kasnijih tajnih susreta premijera novi bi posao, kad to zbog realnosti nije moguće očekivati od predsjednika vlada, trebali potražiti šefovi diplomacija. Ni jedna ni druga vlada nemaju, naime, ni ideje niti pravu političku volju, a ni stručno potkovanih ekipa za traženje kompromisa. A, s druge strane, imaju dovoljno volje za međusobno optuživanje, te rasipanje novca i energije za lokalne svađe. Zato je krajnje vrijeme da traženje spasa za svoju nesposobnost prebace na ramena nekoga trećeg", navodi Senkovič koji u zapletima koje izaziva Joras vidi mehanizam kojim se obje države dokazuju u vjernosti nacionalnim interesima, makar je, kako dodaje, riječ o kombinatorici koja obično ima predizborni karakter.
"Lonci za cvijeće koji od kraja prošlog tjedna ometaju pristup Jorasovoj kući još su jedan dokaz diplomatske ispraznosti. Samo politički analfabeti u tome vide prijelomni trenutak u odnosima dviju država. Stajalište kako je bolje da su tamo lonci sa cvijećem nego minsko polje dokaz je više za političku neinventivnost, iscrpljivanje protivnika na dugi rok, za zloupotrebu boljega međunarodnog položaja ove ili one vrste, te za neiskrenost. To je samo potrebno priznati, pa će onda sve biti lakše", poentira Senkovič svoj komentar o slovensko-hrvatskim odnosima.