O publikaciji, koja donosi i autorov komentar o temi, govorili su profesori Ivo Goldstein i Bogdan Denić, književnik Miljenko Jergović, novinar Ninoslav Kopač i urednik Franjo Butorac.
Objavljena je u suizdavaštvu IMIC-a i riječkoga nakladnika "Adamića" te uz potporu Norveškog veleposlanstva u Bosni i Hercegovini.
Po riječima autora obična je to, ali znanstveno utemeljena, publikacija izabranih dokumenata predstavljenih u skraćenu obliku, kojima je svrha da budu orijentacija i osnovna informacija mladim ljudima u Hrvatskoj i BiH koji doista ništa ne znaju o temi koju publikacija obrađuje.
Oršolić vjeruje da bi publikacija mogla otvoriti perspektive da se danas problem nacionalsocijalizma doista i spozna. Jer, kako je napisao u predgovoru, "zastrašujuća je istina da na slavenskome jugu ni do 60. obljetnice pobjede nad fašizmom hijerarhijski predstavnici vjerskih zajednica nisu javno osudili nacionalsocijalizam kao tešku zabludu, a da stvari budu još i teže, ni nove političke elite na slavenskom jugu nisu iskoristile tu obljetnicu da bi se jasno odredile prema njemu kao svjetskom i domaćem fenomenu".
Ivo Goldstein istaknuo je da je autor dobro odabrao dokumente koji govore o samopreispitivanju crkve, prvenstveno Katoličke, o njezinu odnosu prema nacionalsocijalizmu.
Tako se u publikaciji mogu naći i enciklika pape Pia XI. "Mit brennender Sorge" iz 1937., obraćanje pape Pia XII. Kolegiju kardinala 2. lipnja 1945. te Upute generalnoga definitorija Franjevačkoga reda iz srpnja 1941. u kojima je, među ostalim, istaknuto da "ni jedan franjevac ne smije biti učlanjen u Ustaškom hrvatskom pokretu".
Za Bogdana Denića baš je taj primjer franjevaca Bosne Srebrene onaj koji dokazuje da se moglo suprotstaviti fašizmu, "za razliku od uobičajenoga nesuprotstavljanja Katoličke i Pravoslavne crkve".
Miljenko Jergović smatra pak da je publikacija Oršolićeva "osobna deklaracija" o temi, ali i dodaje kako je "iritantno do svraba da je 2006. potrebna jedna takva deklaracija".