Aparat i oprema nabavljeni su donacijom od 30.000 eura prikupljenim tijekom humanitarne akcije koju su pokrenuli voditelj centra neurolog i epileptolog Hrvoje Hećimović, te Vitomira Lončar, glumica i ravnateljica kazališta Mala scena koja i sama boluje od epilepsije.
"Želimo da to postane regionalni centar za epilepsiju gdje će se na multidisciplinarni način pružati pomoć u dijagnostici i terapiji", rekla je predstojnica Klinike za neurologiju Vinogradske bolnice Vida Demarin napomenuvši da prvi pacijenti koji boluju od epilepsije već osjećaju dobrobit od terapije.
Vitomira Lončar je naglasila da joj je skidanje stigme s te bolesti, od koje u Hrvatskoj boluje više od jedan posto stanovništva ili približno 45.000 ljudi, bio najveći motiv u prikupljanju sredstava za novi video/EEG aparat, za što su novac izdvojile brojne tvrtke, udruge i pojedinci.
"Aparat će omogućiti potpunu dijagnostiku raznih poremećaja svijesti, prvenstveno kod bolesnika s epilepsijom, jer je video/EEG telemetrija jedina dijagnostička metoda kojom se može utvrditi jesu li različite vrste poremećaja svijesti uzrokovane epilepsijom ili nekom drugom bolešću", rekao je Hećimović.
U povodu otvaranja Centra predavanje o poboljšanju kvalitete života i liječenju bolesnika s epilepsijom održao je jedan od najvažnijih svjetskih epileptologa Josemir Sander iz Neurološkog instituta i Centra za epilepsije u Londonu.
Sander je napomenuo da su epilepsije skoro dva puta učestalije u siromašnim zemljama gdje živi 40 milijuna bolesnika, što je 85 posto od ukupno oboljelih. Među najznačajnije čimbenike rizika za epilepsiju naveo je traumu glave, infekciju mozga, moždani udar, alkohol i Alzheimerovu bolest.