Predstavljajući predstavnicima gradova i općina Karlovačke županije Konvenciju UN-a za Europu o "pristupačnosti informacija, sudjelovanju javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša" (tzv. Aarhuška konvencija), izvršni direktor HHO-a Srđan Dvornik rekao je da država koja može primijeniti takvu razinu međunarodnog prava, kakva je sadržana u Konvenciji, ima visoku civilizacijsku razinu. Do sada ju je ratificiralo 17 europskih zemalja, a i Hrvatska će ju morati ratificirati u sklopu kandidacijskog procesa pridruživanja Europskoj uniji, najvjerojatnije već krajem ove godine, rekao je Dvornik.
Budući da je na okruglom stolu najviše rasprave bilo o utjecaju Vojnog vježbališta "Eugen Kvaternik" na okoliš, te o nedostupnosti rezultata monitoringa, ravnatelj Hrvatskog toksikološkog zavoda Franjo Plavšić predočio je koliko je teško vjerovati u provedeni monitoring kada Hrvatska, osim Plive, nema niti jedan tzv. DLP laboratorij s "dobrom laboratorijskom praksom", propisanom procedurom, propisima o uzimanju uzoraka i pod stalnim nadzorom.
Na vojnom vježbalištu u Slunju uzimali su se na paljbenim položajima uzorci tla, ali ne i zraka, a upravo je oslobađanje plinova potencijalno najštetnije, jer ima ugljičnog monoksida, ugljičnog dioksida i raznih difuznih plinova, rekao je Plavšić.
Također nije poznato koliko je štetnog trikloretilena u tlu, otapala koje se koristi kod servisiranja i pranja strojeva, te kako se postupa s deterdžentima, rekao je Plavšić. Ustvrdio je da je tomu tako jer "jednostavno za sada nema jasne procedure što se mjeri i zašto se mjeri, a da bi se nalazima bezuvjetno vjerovalo, oni moraju biti provedeni nezavisnim analizama u DLP laboratorijima".
Okrugli stol je održan u organizaciji PCAP Internationala i Zelene mreže Karlovačke županije, a financijski ga je omogućila Zaklada Heinrich Boll.