"Ne želimo ovisiti o jeftinoj ruskoj energiji", rekao je Ansip u srijedu, na brifingu za novinare u organizaciji Deutche Wellea održanome nakon sastanka s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Ansip je izjavio kako je siječanjska odluka Rusije da Ukrajini prekine isporuku plina, čime je smanjena i isporuka plina zapadnoj Europi, pobudila neugodne uspomene iz ranih devedesetih kada je Rusija energiju koristila kao "instrument u službi vanjske politike".
"Moramo energiju dobivati iz različitih izvora, jedan od njih je i nuklearni", rekao je Ansip.
Estonija nema nuklearnih centrala ali je prošli mjesec s Litvom i Latvijom potpisala ugovor o izgradnji nove nuklearne elektrane, najvjerojatnije na lokaciji stare litavske elektrane Ignalina.
Postrojenje broj 1 te sovjetske elektrane zatvoreno je 2004. dok bi se drugo postrojenje, u skladu s međunarodnim propisima, trebalo zatvoriti do 2009.
Izgradnja nove nuklearke stajat će oko četiri milijarde eura, a Ansip je najavio kako će tri spomenute baltičke zemlje najvjerojatnije predložiti i Poljskoj da se pridruži projektu a spominje se i mogućnost nalaženja privatnog investitora.
Premijer Ansip je naglasio kako ga najviše brine što Baltik još nije priključen na električnu mrežu EU kao i činjenica da će ga zaobići plinovod koji se gradi od Rusije prema Njemačko, i koji bi trebao profunkcionirati 2010.
"Potrebno je više solidarnosti u EU", naglasio je.