U godišnjem izvješću o naporima Sjedinjenih Država u promicanju ljudskih prava i demokracije u svijetu u 2005. i 2006. navodi se da je na širem Bliskom istoku prošle godine ostvaren napredak u demokratskim reformama te zabilježeni počeci političkog pluralizma.
"Narod Iraka je izašao na izbore tri puta i održao se na putu demokracije unatoč visokoj razini nasilja", rekla je u izvješću američka državna tajnica Condoleezza Rice.
U Afganistanu su održani prvi slobodni parlamentarni izbori od 1969. istodobno dok se vlada "borila proširiti svoju vlast i na pokrajinska središta", navela je ona.
Promicanje ljudskih prava i demokracije u svijetu, posebice na Bliskom istoku, američki predsjednik George W. Bush učinio je središnjim elementom svoje vanjske politike smatrajući da će njihovo unapređenje najbolje suzbiti ekstremizam i terorizam.
U izvješću State Departmenta opisana je potpora SAD-a reformskim naporima u 95 zemalja svijeta kojima je pomoć bila najpotrebnija. U izvješću nije spomenuta Hrvatska.
U izvješću se navodi da su Sjedinjene Države u 2005. za programe ljudskih prava i demokracije u svijetu uložile 1,4 milijarde dolara.
Izvješće izdvaja Burmu, Bjelorusiju, Kinu, Kubu, Sjevernu Koreju, Siriju, Iran i Zimbabve kao zemlje u kojima se teško krše ljudska prava i građanima uskraćuju temeljna prava na izražavanje, udruživanje i kretanje.
U izvješću se navodi i ocjena o pogoršanju stanja ljudskih prava u Rusiji gdje predsjednik Vladimir Putin, kako se ističe, vlada sve autoritarnije, a novi zakon ograničava djelovanje nevladinih organizacija na koje se gleda kao na inozemne eskpoziture.
Pomoćnik državne tajnice za demokraciju i ljudska prava Barry Lowenkron je govoreći o izvješću rekao novinarima da su američki dužnosnici na nedavnom susretu dali do znanja ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu da su nevladine organizacije ključan dio demokratskog, građanskog društva.
U izvješću je pohvaljen i napredak ostvaren u Liberiji gdje je na prvim izborima nakon građanskog rata na mjesto predsjednika izabrana žena, prva žena poglavar države u Africi. Pohvale State Departmenta dobila je i nova ukrajinska vlada koja je nakon "narančaste revolucije" značajno unaprijedila ljudska prava građana.