Naime, u novom broju najuglednijega svjetskog kemijskog časopisa "Angewande Chemie", u osvrtu na najznačajnija nova otkrića od širega značaja za kemijsku znanost, istaknuto je nekoliko radova ruđerovaca.
Kako se navodi, riječ je o "pametnim" tekućinama koje su stvorili IRB-ovi istraživači predvođeni Mladenom Žinićem. One pod utjecajem ultraljubičastoga svjetla trenutačno mijenjaju svoj prostorni oblik. Rezultati tih istraživanja objavljeni su proteklih godina u vodećim svjetskim znanstvenim časopisima.
Tu osjetljivost na ultraljubičasto svjetlo "pametnim" tekućinama daju dvije nove vrste molekula koje su razvili Ruđerovi istraživači u suradnji sa Zlatkom Meićem i Snežanom Miljanić iz Zavoda za analitičku kemiju zagrebačkoga Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
Otopljene u tekućini, "pametne" molekule međusobno se "prepoznaju" i organiziraju u kuglice mikrometarskih dimenzija (jedan mikron je milijunti dio metra), vidljive pod elektronskim mikroskopom.
Takva tekućina, osvijetljena ultraljubičastim svjetlom, trenutačno se pretvara u polukruti gel (želatinu) jer se novonastale molekule organiziraju u niti promjera nanodimenzija (jedan nanometar je milijarditi dio metra), koje se umreže i ukrute tekućinu.
Uz znanstvenu vrijednost, "pametne" molekule mogu imati i niz praktičnih primjena.
Mogu služiti kao senzori ili kao "pametni" prenositelji lijekova u organizmu ili u sigurnom transportu tekućih goriva i drugih opasnih tekućina u obliku gela, koji se promjenom temperature ili osvjetljavanjem lako vraća u tekuću fazu.
Tako bi, primjerice, kerozin u spremnicima putničkih aviona najvećim dijelom mogao biti u obliku gela što bi u slučaju nesreće spriječilo razlijevanje goriva, eksploziju i požar koji uzrokuju velik broj žrtava.