FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatske znanstvenice o položaju žena u znanosti

ZAGREB, 6. ožujka 2006. (Hina) - Mlade i uspješne hrvatske znanstvenicezauzele su se na danas održanom znanstvenom klubu "Doprinos hrvatskihznanstvenica svjetskoj mreži znanja" za veće uključivanje žena uznanost, dodijelivši sadašnjem položaju žena u znanosti u Hrvatskojocjenu između tri i četiri.
ZAGREB, 6. ožujka 2006. (Hina) - Mlade i uspješne hrvatske znanstvenice zauzele su se na danas održanom znanstvenom klubu "Doprinos hrvatskih znanstvenica svjetskoj mreži znanja" za veće uključivanje žena u znanost, dodijelivši sadašnjem položaju žena u znanosti u Hrvatskoj ocjenu između tri i četiri.

Znanstveni klub održan je na Institutu "Ruđer Bošković" u povodu dodjele stipendije mladoj hrvatskoj znanstvenici Aniti Kriško u iznosu od 20.000 dolara u sklopu projekta L'Oreala i UNESCO-a "For Women in Science".

Državi tajnik za znanost u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa Dražen Vikić Topić rekao je da je uloga žena u znanosti u Hrvatskoj velika, istaknuvši kako su na čelu dvaju sveučilišta rektorice te brojne dekanice i prodekanice.

Član hrvatskoga povjerenstva za UNESCO Vladimir Paar smatra da dodjela stipendije Aniti Kriško, u jakoj konkurenciji znanstvenica iz cijeloga svijeta, govori pohvalno o hrvatskoj znanosti, suprotno od onoga što u medijima govore "neodgovorni znanstvenici".

Pet mladih uspješnih hrvatskih znanstvenica, od kojih su neke dobitnice inozemnih stipendija i nositeljice međunarodnih projekata, zauzele su se u znanstvenom klubu za veće uključivanje žena u znanost te otvaranje prema mladim znanstvenicama, ne samo ženama.

Ana Marušić, glavna urednica svjetski priznatog medicinskog časopisa Croatian Medical Journal, rekla je kako od 60-ih godina raste broj žena u znanosti, iako ih je manje u upravljačkim strukturama.

Hrvatska je po definiciji znanstvena periferija jer smo, rekla je, mala zajednica, nemamo dostatna financijska sredstava i postoji jezične barijera. Upravo smo časopisom željeli izaći iz tog začaranog kruga, dodala je.

Članica hrvatskog pregovaračkog tima za znanost Blaženka Divjak rekla je kako je oko 37 posto žena u znanstvenim organizacijama, dok ih je tek devet posto na rukovodećim mjestima znanstvenih institucija, na mjestima direktora, prodekanica ili dekanica.

No, ide nam nabolje jer je među mladim znanstvenicima 60 posto žena, zaključila je.

Molekularna biologinja s Instituta "Ruđer Bošković" Jasenka Piljac Žegarac potvrdila je kako se nikada nije suočila s diskriminacijom. Zauzela se za otvaranje prema mladim znanstvenicima, ne samo ženama, koji nemaju godine i iskustvo, ali imaju rezultate.

Predstavnik međunarodne korporacije L'Oreal Teo Novaković napomenuo je da L'Oreal od 2001. provodi i program Nacionalnoga stipendiranja u 17 zemalja, a koji će se od 2007. primjenjivati i u Hrvatskoj. Svake će se godine dodijeljivati minimalno tri stipendije mladim hrvatskim znanstvenicima kao podrška njihovim istraživanjima.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙