Glavna haška tužiteljica, koja se u Beogradu sastala s predsjednikom Nacionalnog savjeta za suradnju s Haškim sudom Rasimom Ljajićem, predsjednikom Srbije Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom, te ministrom obrane Srbije i Crne Gore (SCG) Zoranom Stankovićem, nije se u srijedu obratila novinarima, a Radio B92 tvrdi da je "glavno ako ne i jedino pitanje koje je postavila bilo-što je napravljeno za Mladićevo uhićenje", o čemu će ovisiti i ocjena suradnje SCG s Haškim sudom koju će iznijeti u petak, 31. ožujka u Bruxellesu.
Kako je priopćeno, ministar Ljajić zatražio je u srijedu od Carle del Ponte razumijevanje za "složenu političku situaciju u SCG", te upozorio da bi prekid pregovora SCG s Europskom unijom o stabilizaciji i pridruživanju imao "dalekosežne negativne posljedice po političku stabilnost i nastavak demokratskih reformi u zemlji".
Srbijanski predsjednik Boris Tadić kazao je glavnoj haškoj tužiteljici da pozicija Vlade Srbije, koja ga je više puta uvjeravala da će učiniti sve da se optuženi nađu pred Haškim sudom, "ne smije biti ugrožena zbog mogućeg neispunjavanja obveza" prema tom sudu, navodi se u priopćenju iz predsjednikova ureda.
"Iako je posljednjim događajima narušen kredibilitet Haškog suda, Srbija mora završiti suradnju", kaže se u tom priopćenju i dodaje da je to "od vitalne važnosti za njenu europsku budućnost".
Ljajić i Del Ponte su u petak također razmijenili pisma namjera čime je na snagu stupila Odluka o pristupu arhivima državnih tijela SCG na osnovi koje će haški istražitelji moći ostvariti uvid u vojne i policijske arhive uz mogućnost da država, u striktno definiranoj proceduri, traži zaštitne mjere za određenu vrstu dokumenata.