FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Đapić: jednotjedni posjet SAD-u bio vrlo uspješan za HSP

ZAGREB, 29. ožujka (Hina) - Predsjednik HSP-a Anto Đapić izvijestioje danas da je izuzetno zadovoljan svojim jednotjednim posjetom SAD-u,gdje je, kaže, ostvario snažne kontakte s američkim Hrvatima, koje HSPdo sada nije imao, kao i s istaknutim osobama iz američkog političkogživota.
ZAGREB, 29. ožujka (Hina) - Predsjednik HSP-a Anto Đapić izvijestio je danas da je izuzetno zadovoljan svojim jednotjednim posjetom SAD-u, gdje je, kaže, ostvario snažne kontakte s američkim Hrvatima, koje HSP do sada nije imao, kao i s istaknutim osobama iz američkog političkog života.

Đapić je na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru izjavio da je s predstavnicima hrvatske zajednice u SAD-u dogovorio suradnju na jačanju položaja HSP-a u SAD-u, te promicanje stavova koje njegova stranka zagovara u Hrvatskoj.

S američkim kongresmenima na Capitol Hillu Đapić je, rekao je, razgovarao o odnosima Hrvatske i SAD-a, posebno što se tiče ispunjavanja američkog zahtjeva da Hrvatska potpiše Sporazum o neizručivanju američkih državljana stalnom Međunarodnom kaznenom sudu.

HSP se, kaže, založio da Hrvatska potpiše taj sporazum, a promjenu 'pravaškog' stava po tom pitanju obrazlaže činjenicom da je nakon uhićenja generala Ante Gotovine Hrvatska, što se novih optužnica tiče, "završila priču s Haagom", počela je pregovore u ulasku u EU, a sporazum su, dodaje, potpisale i neke članice EU (Poljska), zemlje kandidati (Bugarska i Rumunjska), kao i BiH i Makedonija.

"Zbog svega ovoga nestali su neki razlozi za nepotpisivanje sporazuma, a njegovim bi potpisivanjem, uzajamno, mogli dosta dobiti", rekao je Đapić.

S američkim političarima, dodao je, razgovarao je i o inicijativama oko uključivanja Hrvatske u zonu slobodne trgovine zapadni Balkan, što je ocijenio nepovoljnim za Hrvatsku i njezine interese, te iznio stav da Hrvatska odnose sa susjedima treba rješavati bilateralnim ugovorima.

Požalio im se, kaže, na sve teži položaj Hrvata u BiH, te izrazio želju da se SAD, kao najveća svjetska sila koja je i osigurala mir u BiH, uključi u aktivnosti oko ustavnih promjena i možebitnog novog državnog uređenja, a kako se Hrvati, kao konstitutivan narod, ne bi sveli na nacionalnu manjinu.

Đapić je odbacio i neutemeljenim špekulacijama ocijenio napise u nekim medijima da je u SAD išao kao izaslanik premijera Ive Sanadera.

Odbacio je i medijska nagađanja o razgovorima oko formiranja velike koalicije HDZ-HSP-HSS-HSLS, najavivši da će HSP na izbore ići samostalno, a da u obzir eventualno dolaze samo koalicije s jednom, ne s više stranaka.

HSP-ovac Tonči Tadić izjavio je da bi Vlada, ako se ne uspije dogovoriti s BiH oko izgradnje mosta Komarna-Pelješac, cijeli slučaj trebala dati na međunarodnu arbitražu.

Do izgradnje mosta, pak, Tadić predlaže da Hrvatska na tom pojasu izgradi dvije trajektne luke i kupi četiri brza trajekta, te tako za, kako procjenjuje, tek 20 milijuna kuna kratkoročno riješi problem povezivanja s Pelješcom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙