Taj bi proces uzrokovan toplijom klimom na Arktiku uslijed utjecaja stakleničkih plinova razinu oceana povećao na razinu posljednji put zabilježenu prije 130.000 godina, kažu u posljednjem broju časopisa Science znastvenici američkog Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja (NCAR) i sveučilišta Arizona.
Posljednji put kada su prosječne temperature bile ovoliko visoke razina mora povećala se za šest metara, napominje se u studiji.
"Ledeni pokrivači su se i prije topili, a razine mora rasle. Toplina potrebna za to nije mnogo viša od sadašnjih uvjeta", rekla je Bette Otto-Bielsner iz NCAR-a.
U posljednje vrijeme razine mora su se ubrzano dizale 2,5 centimetara po desetljeću, rekao je koautor studije Jonathan Overpeck
Znanstvenici su u svojim istraživanjima koristili model koji simulira prošlu, sadašnju i buduću klimu na osnovu podataka o ranijim povišenjima temperature u povijesti zemlje dobivenih analizom ledenog pokrivača i koraljnih grebena.
Na osnovu podataka iz razdoblja između posljednja dva ledena doba istraživači su zaključili da je jedan čimbenik koji je snažno pridonio povećanju razine mora bio to što je zagrijavanje i topljenje Arktika dovelo do propadanja antarktičkih ledenih ploča.
Ako se to dogodi danas taj bi proces ubrzala samo činjenica da su staklenički plinovi doveli do povećanja prosječnih godišnjih temperatura, ocijenili su znanstvenici.