O knjizi i hrvatskom iseljeništvu u Južnoj Americi govorili su ravnateljica HMI Katarina Fuček, hispanistica Željka Lovrenčić i povjesničar Ljubomir Antić. Antonichevo pismo pročitao je dramski umjetnik Dubravko Sidor.
Fuček smatra kako u Južnoj Americi i Urugvaju postoji još dosta neispričanih priča, drama i tragedija naših iseljenika, koje bi trebalo zapisati.
Naši se iseljenici dugo vremena nisu smjeli očitovati Hrvatima, napomenula je, dodavši kako su se unatoč tomu uspjeli održati.
"Ponosni smo što je iz jedne takve hrvatske obitelji ponikao i autor ove priče o Hrvatima u Urugvaju", istaknula je.
Antonich je u svom pismu podsjetio, kako se obitelj iz koje je ponikao preselila poslije Prvog svjetskog rata iz Bribira u Urugvaj te kako je zahvaljujući stipendiji HMI 1987. u zagrebačkom Suvagu učio hrvatski jezik.
Istaknuo je, kako zbog unutarhrvatskih stranačkih svađa u Urugvaju, te nedostupnosti arhivske građe, sve do Domovinskoga rata nije bilo moguće pisati knjigu o povijesti urugvajskih Hrvatima.
"Danas svi zajedno, a ima nas oko pet tisuća, bez obzira na ranije parbe, Hrvatsku nosimo u svojim srcima", istaknuo je Antonich u pismu.
Lovrenčić je podsjetila, kako autor bilježi da je u tamošnje arhive još u prvoj polovici 19. stoljeća prvi upisani hrvatski doseljenik Šimun Matulića iz Postira na Braču.
Obradio je i društva u kojima su se okupljali Hrvati, napomenula je, dodavši kako Hrvatski dom osnovan 1928. u Montevideu težio očuvanju hrvatskoga kulturnog identiteta.
Ljudi koji su se oko njeg okupljali bili su politički bliski HSS-u, a kulturno društvo Bratstvo podupiralo Titovu Jugoslaviju, podsjetila je, dodavši kako je Hrvatski domobran (1931.) podupirao Nezavisnu Državu Hrvatsku.
Antić je govorio o nastanku knjiga koje se bave problemima hrvatskoga iseljeništva.
"Najvrjednije su knjige koje problematiku obrađuju koristeći arhivsku građu u domovini i iseljeništvu", rekao je.
Knjiga "Croacia y los Croatas en Uruguay" (409 str.) objavljena je 2005. u Montevideu u Urugvaju, a sastoji se od 17 poglavlja, u kojima autor kroz četiri naraštaja prati povijest hrvatskih doseljenika u Urugvaj.
Pravnik Eduardo R. Antonich (1963.) je počasni konzul Republike Hrvatske u Urugvaju.